Faerské ostrovy: skrytý klenot v severnej Európe

Zavedenie

Faerské ostrovy sa nachádzajú medzi Nórskym morom a severným Atlantickým oceánom a sú malebným súostrovím, ktoré ponúka zmes úchvatnej krajiny a živej kultúry. Táto ostrovná skupina, ktorá sa nachádza asi na polceste medzi Islandom a Nórskom, sa môže pochváliť jedinečnou geografickou identitou v severnej Európe s rozlohou 1393 kilometrov štvorcových, ktorú tvorí pôda, členitý terén a dramatické pobrežie rozprestierajúce sa viac ako 1 117 kilometrov.

Geografia a podnebie

Terén Faerských ostrovov je poznačený členitou krajinou, skalnatými výbežkami a skromnými vrcholmi, ktoré poskytujú úctyhodné pozadie pre obyvateľov aj návštevníkov. Najvyšší vrchol, Slaettaratindur, dosahuje až 882 metrov a ponúka panoramatický výhľad na okolité more a ostrovy. Napriek svojej severnej polohe ostrovy zažívajú mierne zimy a chladné letá vďaka severoatlantickému prúdu. Počasie je však často zamračené, s častou hmlou a vetrom, ktoré formujú odlišné podnebie ostrovov.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Prírodné zdroje Faerských ostrovov sú prevažne oceánske, pričom ryby, veľryby a potenciálne zásoby ropy a plynu zohrávajú kľúčovú úlohu v miestnej ekonomike. Poľnohospodárska pôda je vzácna, tvorí len 2,10 % celkovej plochy, zatiaľ čo lesy takmer neexistujú a pokrývajú iba 0,10 %. Tento obmedzený rozsah poľnohospodárstva odráža závislosť ostrovov od mora, pokiaľ ide o obživu a hospodársku prosperitu.

Obyvateľstvo a kultúra

V júli 2020 boli Faerské ostrovy domovom odhadovaných 51 628 ľudí, pričom významná časť žila na ostrove Streymoy, ktorý hostí hlavné mesto Torshavn. Faerčania, ktorí hovoria národným jazykom Faerských ostrovov, majú vysokú kvalitu života, pričom 100% obyvateľstva má od roku 2014 prístup k elektrickej energii a HDP na obyvateľa vo výške 40 000 dolárov. Mestské obyvateľstvo predstavuje 42, 40% z celkového počtu, čo ukazuje rovnováhu medzi moderným životným štýlom a tradičným životným štýlom.

Hlavné mesto a hlavné mestské oblasti

Hlavné mesto Torshavn nie je len politickým a hospodárskym centrom, ale aj kultúrnym srdcom Faerských ostrovov. S počtom obyvateľov približne 21 000 stelesňuje zmes súčasného vybavenia a historického šarmu, ktorý charakterizuje súostrovie.

Hospodárstvo

Hospodárstvo Faerských ostrovov je vo veľkej miere závislé od odvetvia rybolovu, ktoré zahŕňa spracovanie rýb a vývoz rybích výrobkov, čo v roku 2017 predstavovalo 97 % vývoznej hodnoty. Poľnohospodárstvo, aj keď obmedzené, prispieva k miestnej strave výrobkami, ako je mlieko, zemiaky, zelenina a ovce. Cestovný ruch, remeslá a opravy malých lodí tiež zohrávajú významnú úlohu v hospodárskom prostredí. Medzi hlavných vývozných partnerov ostrovov patrí Rusko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Čína a Španielsko, zatiaľ čo dovoz pochádza okrem iného najmä z Dánska, Číny a Nemecka.

Záver

Vďaka členitej krajine, bohatým morským zdrojom a živej kultúre Faerské ostrovy vynikajú ako jedinečná destinácia v severnej Európe. Kombinácia prírodných krás, prosperujúcej ekonomiky a úzko prepojenej komunity robí z Faerských ostrovov viac než len skupinu ostrovov v severnom Atlantiku; Sú miestom, kde tradícia a modernosť harmonicky koexistujú na pozadí jedinečnej prírodnej scenérie.

Údaje o krajine

Kód krajiny FO
Región Europe
Povrch 1393 km štvorcový
Pozemný povrch 1393 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 2.10%
Povrch lesa 0.10%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Slaettaratindur 882 m
HDP na obyvateľa $40,000 (2014 est.)