Objavovanie Brazílie: krajina živej kultúry a rozmanitej krajiny

Geografia a podnebie

Brazília, najväčšia krajina v Južnej Amerike aj Latinskej Amerike, zaujme svojimi rozľahlými 8 515 770 štvorcovými kilometrami, ktoré sa tiahnu od povodia Amazonky na severe až po vinice a masívne vodopády Iguaçu na juhu. Je to krajina definovaná širokou škálou krajín a ekosystémov, vrátane plochých až zvlnených nížin na severe a rôznych plání, kopcov, hôr a úzkeho pobrežného pásu. Rozsiahle pobrežie krajiny pozdĺž Atlantického oceánu sa rozprestiera na 7 491 kilometroch a ponúka úchvatné pláže a živý morský život. Brazília tiež zdieľa hranice s každou juhoamerickou krajinou okrem Ekvádoru a Čile, celkovo 16 145 kilometrov pozemných hraníc.

Podnebie a terén

Brazílske podnebie je prevažne tropické, pričom juh je miernejší a vyhovuje obrovskému množstvu životných štýlov a poľnohospodárskych aktivít. Terén, rovnako rozmanitý ako jeho podnebie, sa vyznačuje prevažne rovinatými až zvlnenými nížinami na severe s niektorými rovinami, kopcami, horami a úzkym pobrežným pásom. Táto rozmanitá geografia prispela k tomu, že Brazília sa stala elektrárňou prírodných zdrojov, ako je bauxit, zlato, železná ruda a drevo, čo výrazne formovalo jej ekonomiku.

Prírodné zázraky

Prírodná krajina Brazílie je domovom mnohých pokladov, pričom Pico da Neblina stojí vo výške 2 994 metrov ako najvyšší bod nadmorskej výšky, čo ostro kontrastuje s brehmi Atlantického oceánu na úrovni mora. Táto geografická rozmanitosť podporuje bohatú biodiverzitu Brazílie a rozsiahle dažďové pralesy, ktoré pôsobia ako pľúca planéty.

Hospodárstvo a spoločnosť

S odhadovaným počtom obyvateľov 211 715 973 k júlu 2020 sa Brazília môže pochváliť taviacim kotlom kultúr a tradícií. Brazílska ekonomika, jedna zo svetových rozvíjajúcich sa ekonomík, predstavuje komplexné a rozmanité portfólio s významnými príspevkami z poľnohospodárstva, baníctva, výroby a služieb. Poľnohospodárska pôda tvorí približne 32, 90% Brazílie, kde káva, sójové bôby a cukrová trstina sú niektoré z popredných produktov, čo dokazuje dôležitosť sektora pre národné a globálne trhy.

Urbanizácia a distribúcia obyvateľstva

Približne 87, 10% Brazílčanov žije v mestských oblastiach, čo zdôrazňuje významný posun smerom k mestám ako São Paulo a Rio de Janeiro. Tieto mestské centrá slúžia nielen ako kultúrne hotspoty, ale aj ako centrálne uzly brazílskeho hospodárstva, ktoré priťahujú ľudí z celej krajiny pri hľadaní príležitostí.

Kultúra a jazyk

Úradným jazykom Brazílie je portugalčina, čo z nej robí najväčšiu portugalsky hovoriacu krajinu na svete. Táto jazyková jednota prispieva k živej kultúre, ktorá preniká brazílskou spoločnosťou, známou po celom svete pre svoju hudbu, tanec a neuveriteľné festivaly, ako je karneval. Napriek tomuto spoločnému jazyku je Brazília krajinou veľkej rozmanitosti, ktorá sa odráža v jej jedle, hudbe a regionálnych tradíciách.

Infraštruktúra a rozvoj

Brazília dosiahla pozoruhodný výkon so 100% elektrifikáciou v celej krajine, osvetlením miest a vidieka, podporou hospodárskeho rastu a zlepšením kvality života. Infraštruktúra krajiny podporuje rušný ekosystém priemyselných odvetví od automobilov po textil a chemikálie, vďaka čomu je Brazília kritickým hráčom na medzinárodnej scéne.

Globálny obchod

V oblasti medzinárodného obchodu si Brazília vytvorila silné väzby s hlavnými globálnymi hráčmi, vyváža obrovské množstvo dopravných zariadení, železnej rudy, sójových bôbov a ďalších. Čína a Spojené štáty patria medzi jej hlavných obchodných partnerov, čo dokazuje dôležitú úlohu Brazílie v globálnom dodávateľskom reťazci. Vyvážený prístup krajiny k dovozu a vývozu prispieva k dynamickej ekonomike pripravenej na budúci rast.

Záver

Brazília so svojou bohatou tapisériou kultúr, úchvatnou krajinou a robustnou ekonomikou je dôkazom krásy a odolnosti Južnej Ameriky. Keďže Brazília pokračuje v zvládaní výziev 21. storočia, zostáva majákom potenciálu a fascinujúcou krajinou pre svojich občanov aj pre svetové spoločenstvo.

Údaje o krajine

Kód krajiny BR
Región South America
Povrch 8515770 km štvorcový
Pozemný povrch 8358140 km štvorcový
Vodná plocha 157630 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 32.90%
Povrch lesa 61.90%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Pico da Neblina 2,994 m
HDP na obyvateľa $15,600 (2017 est.)