Objavovanie Cypru: klenot Stredomoria

Úvod do Cypru

Cyprus, jedinečná krajina nachádzajúca sa na Blízkom východe, ale často považovaná za súčasť Európy, je svedectvom geografickej a kultúrnej fúzie. Nachádza sa v Stredozemnom mori južne od Turecka a jeho poloha z neho robí križovatku medzi kontinentmi, ktorá stelesňuje charakteristiky Európy aj Blízkeho východu. Cyprus, ktorý pokrýva 9 251 kilometrov štvorcových, pričom drvivá väčšina je pôda (9 241 km štvorcových) a iba 10 km štvorcových pripadá na vodu, je ostrovný štát známy pre svoje mierne stredomorské podnebie. Toto podnebie požehnáva krajinu horúcimi, suchými letami a chladnými, daždivými zimami, čo z nej robí celoročnú destináciu pre turistov.

Geografia a prírodné črty

Geografia Cypru je poznačená centrálnou rovinou lemovanou horami na severe a juhu, zatiaľ čo významné roviny pozdĺž južného pobrežia zvyšujú jeho malebnú krásu. Terén ostrova poskytuje prirodzené ihrisko pre outdoorových nadšencov, pričom hora Olymp stojí ako vrchol vo výške 1 951 metrov nad morom. Pobrežie Cypru sa tiahne 648 kilometrov a ponúka úchvatný výhľad a nedotknuté pláže. Napriek svojej skromnej veľkosti sa krajina môže pochváliť bohatou tapisériou prírodných zdrojov vrátane medi, pyritov, azbestu a mramoru, čo prispieva k jej historickému a hospodárskemu významu.

Populácia a urbanizácia

Cyprus má k júlu 2020 odhadovanú populáciu 1 266 676 obyvateľov s koncentráciou obyvateľov v hlavnom meste Nikózia a veľkých mestách ako Paphos, Limassol a Larnaka. Mestské obyvateľstvo predstavuje 66, 80% z celkového počtu, čo odráža trend smerom k urbanizácii. Krajina uznáva gréčtinu a turečtinu ako svoje úradné jazyky, ktoré predstavujú jej bikomunitné zloženie a rozmanité kultúrne dedičstvo.

Hospodárstvo a priemysel

Cyperská ekonomika je mnohostranná, pričom cestovný ruch vedie ako primárny sektor kvôli príťažlivému podnebiu ostrova a pulzujúcej histórii. Okrem cestovného ruchu Cyprus rozvinul priemyselné odvetvia v oblasti spracovania potravín a nápojov, výroby cementu a sadry, opravy lodí a ďalších. Poľnohospodárstvo zostáva dôležitou súčasťou hospodárstva so zameraním na citrusy, zeleninu, jačmeň a mliečne výrobky. Strategická poloha ostrova uľahčila obchod s významnými vývoznými partnermi vrátane Líbye, Grécka a Nórska a dovoznými partnermi, ako sú Grécko, Taliansko a Čína.

Poľnohospodárstvo a vývoz

Napriek obmedzenej ornej pôde (13, 4% celkovej rozlohy pôdy) cyperské poľnohospodárstvo prosperuje a významne prispieva k hospodárstvu výrobkami, ako sú citrusové plody, zemiaky a olivy. Vývoz krajiny, najmä citrusy, zemiaky, liečivá a oblečenie, si nájde cestu po celom svete, čo dokazuje rozmanitosť a bohatstvo jej poľnohospodárskej produkcie.

Dovoz a moderná infraštruktúra

Cyprus dováža spotrebný tovar, ropu a stroje najmä z Grécka, Talianska a Číny. Záväzok ostrova k rozvoju je podčiarknutý jeho 100% mierou elektrifikácie od roku 2016, čo zdôrazňuje pokrok dosiahnutý v modernizácii infraštruktúry a zvyšovaní kvality života jeho obyvateľov.

Kultúra a životný štýl

Cyprus je taviacim kotlom kultúr, o čom svedčia jeho jazyky, tradície a kuchyňa. Životný štýl ostrova je zmesou uvoľneného stredomorského étosu a srdečnej pohostinnosti charakteristickej pre Blízky východ. Toto kultúrne bohatstvo je zakotvené v umení, kuchyni a každodennom živote, vďaka čomu je Cyprus nielen miestom na návštevu, ale aj na zažitie.

Záver

Stručne povedané, Cyprus je krajina, ktorá vzdoruje jednoduchej klasifikácii. Rozprestiera sa na hranici medzi Európou a Blízkym východom a ponúka jedinečnú zmes prírodných krás, kultúrneho bohatstva a ekonomickej vitality. Vďaka svojmu miernemu podnebiu, rozmanitej krajine a strategickej polohe je Cyprus dôkazom trvalého pôvabu Stredozemného mora. Či už vás priťahujú historické pamiatky, prírodná krajina alebo pulzujúce mestá, Cyprus ponúka mozaiku zážitkov, ktoré čakajú na objavenie.

Údaje o krajine

Kód krajiny CY
Región Europe
Povrch 9251 km štvorcový
Pozemný povrch 9241 km štvorcový
Vodná plocha 10 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 13.40%
Povrch lesa 18.80%
Najnižšia nadmorská výška Mediterranean Sea 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mount Olympus 1,951 m
HDP na obyvateľa $37,200 (2017 est.)