Objavovanie Fidži: klenot v južnom Tichom oceáne

Úvod do polohy a geografie Fidži

Nachádza sa v Oceánii, Fidži je očarujúca ostrovná skupina v južnom Tichom oceáne, umiestnená asi dve tretiny cesty z Havaja na Nový Zéland. Tento tropický raj sa rozkladá na ploche 18 274 km štvorcových, z ktorých všetky sú pevnina, pretože krajina nemá žiadne vnútrozemské vodné útvary. Napriek tomu, že Fidži nemá kvôli svojej ostrovnej povahe žiadne pozemné hranice, môže sa pochváliť významným pobrežím rozprestierajúcim sa 1 129 km, ktoré ponúka úchvatné pláže a morskú biodiverzitu.

Podnebie a terén

Fidži zažíva tropické morské podnebie, ktoré sa vyznačuje minimálnymi sezónnymi teplotnými výkyvmi, čo z neho robí atraktívnu celoročnú destináciu. Terén je prevažne hornatý, so sopečným pôvodom, ktorý prispieva k sviežej a rozmanitej krajine ostrova. Medzi týmito týčiacimi sa vrcholmi vyniká Tomanivi ako najvyšší, dosahuje 1 324 metrov do neba a ponúka nádherný výhľad a turistické možnosti.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Úrodná pôda a moria Fidži sú bohaté na prírodné zdroje vrátane dreva, rýb, zlata a medi. Popri existujúcich vodných zdrojoch existuje aj potenciál pre prieskum ložísk ropy na mori. Poľnohospodárska pôda predstavuje 23, 30% celkovej rozlohy pôdy, zatiaľ čo lesná pôda pokrýva 55, 70%, čo odráža záväzok Fidži zachovať svoje prírodné bohatstvo. V roku 2012 bolo približne 40 kilometrov štvorcových pôdy zavlažovaných, čo podporovalo pestovanie rôznych plodín a chov hospodárskych zvierat.

Poľnohospodárstvo a priemysel

Poľnohospodárstvo Fidži je rôznorodé, produkuje cukrovú trstinu, kopru, zázvor, tropické ovocie, zeleninu a živočíšne výrobky, ako je hovädzie, bravčové, kuracie mäso a ryby. Tieto poľnohospodárske snahy podporujú národnú potravinovú bezpečnosť a sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej ekonomiky. Priemyselne je Fidži známe cestovným ruchom, spracovaním cukru, výrobou odevov a výrobou kopry, zlata, striebra a reziva, čo dokazuje mnohostrannú povahu jeho hospodárstva.

Populácia a urbanizácia

S odhadovaným celkovým počtom obyvateľov 935 974 v júli 2020 má Fidži relatívne malú, ale živú komunitu. Približne 70% obyvateľov žije na ostrove Viti Levu, pričom mestské oblasti žijú približne v polovici obyvateľstva. Hlavné mesto Suva je najväčším mestským centrom, ktoré od roku 2018 navštívilo približne 178 000 ľudí. Táto urbanizácia odráža rozvojovú trajektóriu Fidži a vyvažuje modernitu s jeho bohatým kultúrnym dedičstvom.

Jazyk, kultúra a spoločnosť

Angličtina a fidžijčina sú úradné jazyky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v sociálnej štruktúre a správe národa. Fidžijská spoločnosť je gobelín domorodých, indických, európskych a iných vplyvov, ktoré sa odrážajú v jej jazykoch, zvykoch a každodennom živote. Táto multikultúrna zmes robí z Fidži fascinujúce miesto pre návštevníkov a ponúka širokú škálu kultúrnych zážitkov.

Hospodárstvo a obchod

Ekonomika Fidži je robustná, s HDP na obyvateľa vo výške 9 800 dolárov od roku 2017. Cestovný ruch je významným odvetvím, ktoré priťahuje návštevníkov na nedotknuté pláže, koralové útesy a luxusné letoviská svojich ostrovov. Národ tiež ťaží zo svojich poľnohospodárskych a priemyselných sektorov, ktoré vyvážajú výrobky, ako sú palivá, ryby, nápoje, cukor a odevy. Medzi hlavných exportných partnerov patria USA, Austrália, Nový Zéland a rôzne tichomorské ostrovné krajiny. Fidži dováža priemyselný tovar, stroje, ropné produkty a potraviny a nápoje predovšetkým z Austrálie, Nového Zélandu, Singapuru a Číny, čo zdôrazňuje jeho globálne obchodné väzby.

Infraštruktúra a rozvoj

Fidži dosiahlo značný pokrok v infraštruktúre a rozvoji, o čom svedčí miera elektrifikácie 98, 6% celkovej populácie od roku 2016. Tento pokrok zdôrazňuje úsilie Fidži o zabezpečenie dostupnosti elektrickej energie na svojich ostrovoch, zvýšenie kvality života svojich obyvateľov a posilnenie hospodárskych aktivít.

Záver

Fidži stojí ako maják krásy, kultúry a pokroku v južnom Pacifiku. Jeho ohromujúca krajina, bohaté prírodné zdroje a živá kultúra z neho robia jedinečnú a vzácnu súčasť nášho sveta. Keďže Fidži sa naďalej rozvíja a spolupracuje s globálnou komunitou, je naďalej odhodlané chrániť svoje environmentálne poklady a podporovať udržateľnú budúcnosť pre všetkých Fidžijčanov.

Údaje o krajine

Kód krajiny FJ
Región Australia – Oceania
Povrch 18274 km štvorcový
Pozemný povrch 18274 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 23.30%
Povrch lesa 55.70%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Tomanivi 1,324 m
HDP na obyvateľa $9,800 (2017 est.)