Objavovanie Francúzskej Polynézie: tropický raj

Francúzska Polynézia sa nachádza v srdci Oceánie a je rozľahlou mozaikou živých kultúr, úchvatnej krajiny a bohatej biodiverzity. Táto jedinečná krajina sa skladá z piatich súostroví – Spoločenské ostrovy, súostrovie Tuamotu, Markézske ostrovy, Gambierske ostrovy a ostrovy Tubuai – roztrúsené ako drahokamy po južnom Tichom oceáne, zhruba na polceste medzi Južnou Amerikou a Austráliou. Celková rozloha krajiny pokrýva 4 167 kilometrov štvorcových, pričom 3 827 km štvorcových je pevnina a 340 km štvorcových vody, obklopené rozsiahlym pobrežím 2 525 kilometrov.

Geografia a podnebie

Terén Francúzskej Polynézie predstavuje dramatickú zmes členitých vysokých ostrovov a pokojných nízkych ostrovov, z ktorých každý zdobia svieže útesy. Najvyšším bodom nadmorskej výšky krajiny je Mont Orohena, týčiaci sa vo výške 2 241 metrov. Napriek svojej tropickej polohe zostáva podnebie mierne vďaka oceánskemu vánku, čo z neho robí ideálnu celoročnú destináciu. Bez pozemných hraníc a obklopený rozsiahlym Pacifikom ponúka odľahlý únik do raja.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Francúzska Polynézia sa môže pochváliť množstvom prírodných zdrojov vrátane dreva, rýb, kobaltu a vodnej energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jej hospodárstva a spôsobu života. Poľnohospodársky sektor využíva 12, 50% pôdy so zameraním na kokosové orechy, vanilku, zeleninu, ovocie a kávu spolu s hydinou, hovädzím mäsom a mliečnymi výrobkami. Okrem toho sa národné vody hemžia rybami, čo prispieva k miestnej spotrebe aj vývozu. Približne 43, 70% krajiny je zalesnených, čo naznačuje významný potenciál biodiverzity a ekoturizmu.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 sa počet obyvateľov Francúzskej Polynézie odhadoval na 295 121, pričom väčšina z nich mala bydlisko na Spoločenských ostrovoch. Tahiti, najväčší ostrov v tomto súostroví, je domovom približne 70% obyvateľov národa, čo zdôrazňuje jeho spoločenský a ekonomický význam. Papeete, hlavné mesto nachádzajúce sa na Tahiti, sa môže pochváliť hlavnou mestskou populáciou 136 000 (2018). Miera urbanizácie dosiahla 62%, čo odráža trend smerom k mestskému životu v idylickej krajine.

Jazyk a kultúra

Úradnými jazykmi sú francúzština a polynézština, ktoré odrážajú bohatú kultúrnu tapisériu a koloniálnu históriu krajiny. Zmes jazykov hovorí o rozmanitom dedičstve a identitách, ktoré koexistujú v harmónii na ostrovoch.

Hospodárstvo a priemysel

Cestovný ruch stojí ako chrbtová kosť hospodárstva Francúzskej Polynézie a priťahuje návštevníkov na celom svete do svojej ohromujúcej krajiny, krištáľovo čistej vody a kultúrneho bohatstva. Pestovanie perál, najmä čiernych perál, je ďalším základným kameňom popri poľnohospodárskom spracovaní a remeslách. Ťažba fosfátov kedysi zohrávala kľúčovú úlohu, ale odvtedy sa znížila.

Poľnohospodárske výrobky a obchod

Úrodná pôda prináša tropické pôžitky, ako sú kokosové orechy, vanilka a množstvo ovocia a zeleniny, ktoré podporujú miestne komunity aj vývozné trhy. Krajina vyváža kultivované perly, kokosové výrobky, perleťové, vanilkové a žraločie mäso, hlavne do Japonska, Hongkongu, Kirgizska, USA a Francúzska. Dovoz zahŕňa palivá, potraviny, stroje a zariadenia od primárnych partnerov, ako sú Francúzsko, Južná Kórea a Čína, čo zdôrazňuje globálnu prepojenosť hospodárstva Francúzskej Polynézie.

Infraštruktúra a rozvoj

Francúzska Polynézia sa môže pochváliť 100% mierou elektrifikácie od roku 2016, čo dokazuje jej záväzok zabezpečiť moderný komfort a udržateľnosť pre svojich obyvateľov. HDP na obyvateľa predstavoval v roku 2015 17 000 dolárov, čo odráža rozvíjajúci sa ekonomický stav krajiny uprostred výziev vzdialeného života na ostrove a obmedzenej dostupnosti zdrojov.

Na záver, Francúzska Polynézia je krajinou jedinečnej krásy, bohatej kultúry a odolných komunít. Jeho strategická poloha a jedinečná krajina ponúkajú príležitosti aj výzvy, formujú spôsob života a trajektóriu rozvoja národa. Keďže Francúzska Polynézia pokračuje v rovnováhe medzi modernizáciou a ochranou životného prostredia a kultúrnym dedičstvom, zostáva klenotom v rozľahlom Pacifiku a pozýva svet, aby objavil svoje mnohé zázraky.

Údaje o krajine

Kód krajiny FP
Región Australia – Oceania
Povrch 4167 km štvorcový
Pozemný povrch 3827 km štvorcový
Vodná plocha 340 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 12.50%
Povrch lesa 43.70%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mont Orohena 2,241 m
HDP na obyvateľa $17,000 (2015 est.)