Objavovanie Ghany: klenot v západnej Afrike

Zavedenie

Nachádza sa v srdci západnej Afriky, hraničí s Pobrežím Slonoviny, Burkinou Faso a Togom, Ghana je krajina ponorená do bohatej histórie, kultúry a prírodných zdrojov. S rozlohou 238 533 km štvorcových sa môže pochváliť rozmanitou krajinou od nížin až po členité náhorné plošiny v juho-centrálnom regióne. Strategická poloha Ghany pozdĺž Guinejského zálivu, doplnená 539 km pobrežím, v priebehu rokov významne ovplyvnila jej klímu, ekonomiku a rozvoj.

Geografia a podnebie

Terén Ghany tvoria prevažne nízke roviny s členitou oblasťou náhornej plošiny v južnej časti centrálnej časti. Má tropické podnebie; teplé a pomerne suché pozdĺž juhovýchodného pobrežia, horúce a vlhké na juhozápade a horúce a suché na severe. Táto rôznorodá klíma podporuje rôzne poľnohospodárske činnosti a je kľúčovým faktorom hospodárskeho pokroku krajiny. Najvyšším bodom v Ghane je hora Afadjato, ktorá vrcholí vo výške 885 metrov nad morom, zatiaľ čo jej najnižší bod je v Atlantickom oceáne.

Prírodné zdroje

Ghana je obdarená bohatými prírodnými zdrojmi, ktoré zohrali ústrednú úlohu v jej hospodárstve. Medzi nimi vystupuje ako najvýznamnejšie zlato, drevo, bauxit a mangán. Národ je tiež známy svojimi priemyselnými diamantmi, rybami, gumou, vodnou energiou a ropou. Tieto zdroje prispeli k rôznym priemyselným odvetviam vrátane baníctva, drevorubačstva, tavenia hliníka a spracovania potravín.

Sociálne a ekonomické prostredie

V júli 2020 bola odhadovaná populácia Ghany približne 29,34 milióna ľudí. Distribúcia obyvateľstva je sústredená najmä v južnej polovici krajiny, pričom najväčšie mestá sú Kumasi, Accra (hlavné mesto) a Sekondi Takoradi. Urbanizácia je na vzostupe, pričom sa odhaduje, že od roku 2020 žije v mestských oblastiach 57, 30% obyvateľstva. Poľnohospodárstvo zostáva dôležitou zložkou hospodárstva, pričom významné časti pôdy sa venujú pestovaniu kakaa, manioku, kukurice a niekoľkých ďalších produktov.

Priemysel a obchod

Priemyselný sektor Ghany zahŕňa ľahkú výrobu, výrobu cementu a stavbu lodí so silným dôrazom na ťažbu a drevo kvôli bohatým prírodným zdrojom krajiny. Hlavnými vývoznými partnermi krajiny sú India, Spojené arabské emiráty, Čína, Švajčiarsko a Vietnam, pričom ropa, zlato, kakao a drevo sú vedúcimi vývoznými komoditami. Naopak, jej dovoznými partnermi sú Čína, Spojené štáty a Spojené kráľovstvo, ktoré sa zameriavajú na kapitálové vybavenie, rafinovanú ropu a potraviny. Toto živé obchodné prostredie podčiarkuje významnú úlohu Ghany na globálnom trhu.

Infraštruktúra a rozvoj

Rozvoj v Ghane napreduje stabilným tempom a úsilie smeruje k zlepšeniu životnej úrovne jej občanov. Napriek pokroku bolo od roku 2017 bez elektriny približne 5 miliónov Ghančanov, čo zdôrazňuje potrebu zvýšeného rozvoja infraštruktúry. Úsilie o elektrifikáciu je súčasťou širšej agendy Ghany na zabezpečenie udržateľného hospodárskeho rastu a zlepšenie kvality života jej obyvateľov.

Kultúra a dedičstvo

Ghana je známa svojím bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré je živo vyjadrené prostredníctvom hudby, tanca, umenia a festivalov. Úradnými jazykmi, ktorými sa hovorí, sú Asante a Ewe, hoci angličtina slúži ako lingua franca, ktorá uľahčuje komunikáciu a obchodné transakcie v rámci krajiny aj mimo nej. Ghančania sú známi svojou pohostinnosťou a hlbokým zmyslom pre komunitu, vďaka čomu je Ghana nielen centrom ekonomických aktivít, ale aj teplou a príjemnou destináciou pre návštevníkov z celého sveta.

Záver

Ghana so svojou strategickou polohou v západnej Afrike slúži ako maják pokroku na kontinente. Jeho zmes prírodných zdrojov, rozmanité podnebie a živá kultúra ho umiestnili ako kľúčového hráča v sociálno-ekonomickej krajine Afriky. Napriek výzvam, ako je potreba zvýšenej elektrifikácie a rozvoja infraštruktúry, sa Ghana naďalej usiluje o udržateľný rast a rozvoj a zabezpečuje si svoje miesto ako prominentný národ v Afrike aj mimo nej.

Údaje o krajine

Kód krajiny GH
Región Africa
Povrch 238533 km štvorcový
Pozemný povrch 227533 km štvorcový
Vodná plocha 11000 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 69.10%
Povrch lesa 21.20%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mount Afadjato 885 m
HDP na obyvateľa $4,700 (2017 est.)