Objavovanie Hondurasu: klenot Strednej Ameriky

Honduras sa nachádza v srdci Strednej Ameriky a je krajinou prekypujúcou prírodnými krásami, historickým bohatstvom a kultúrnou živosťou. Zdieľa svoje hranice s Guatemalou, Salvádorom a Nikaraguou a môže sa pochváliť rozsiahlym pobrežím, ktoré sa dotýka Karibského mora a severného Tichého oceánu. S celkovou rozlohou 112 090 km štvorcových, z ktorých 111 890 km štvorcových je pôda a 200 km štvorcových je voda, Honduras predstavuje rozmanitý terén, ktorý sa pohybuje od subtropických nížin až po mierne horské oblasti.

Geografická rozmanitosť

Geografická rozmanitosť krajiny je evidentná v jej prevažne hornatom vnútrozemí a úzkych pobrežných pláňach. Honduras má celkovú pozemnú hranicu 1 575 km, dotýka sa Guatemaly 244 km, Salvádoru 391 km a Nikaraguy 940 km. Pobrežie krajiny sa rozprestiera na viac ako 823 km a ponúka úchvatný výhľad a námornú bránu do sveta. Podnebie sa líši od subtropického v nížinách až po mierne v horách, ktoré vyhovujú bohatej rozmanitosti flóry a fauny. Cerro Las Minas, vysoký vo výške 2 870 m, označuje najvyšší bod nadmorskej výšky v krajine, zatiaľ čo Karibské more leží v najnižšej výške.

Prírodné zdroje a terén

Honduras je bohatý na prírodné zdroje a je obdarený drevom, zlatom, striebrom, meďou, olovom, zinkom, železnou rudou, antimónom, uhlím, rybami a významným potenciálom vodnej energie. Jeho krajina je charakterizovaná drsnými horami roztrúsenými úzkymi pobrežnými rovinami, ktoré hostia 28, 80% poľnohospodárskej pôdy a 45, 30% lesnej pôdy. Napriek výzvam, ktoré predstavuje tento terén, sa krajine podarilo pestovať celý rad poľnohospodárskych produktov, ako sú banány, káva, citrusy, kukurica a africká palma; dopĺňa svoje odvetvia chovu hospodárskych zvierat a rybolovu.

Ekonomický prehľad

Hospodárstvo Hondurasu je založené predovšetkým na poľnohospodárstve, pričom hlavnými vývoznými produktmi sú banány a káva. Krajina má však aj rastúci priemyselný sektor zameraný na spracovanie cukru, textilné, tkané a pletené odevy, ako aj výrobky z dreva vrátane cigár. Od roku 2017 sa ako vedúci vývozný partner stali Spojené štáty, po ktorých nasledovalo Nemecko, Belgicko, Salvádor, Holandsko, Guatemala a Nikaragua. Pokiaľ ide o dovoz, Honduras sa najviac spolieha na tovar zo Spojených štátov, Guatemaly, Číny, Mexika, Salvádoru, Panamy a Kostariky, pričom komunikačné zariadenia, stroje, dopravné materiály a potraviny sú hlavnými dovoznými produktmi.

Populácia a urbanizácia

S odhadovaným celkovým počtom obyvateľov približne 9 235 340 k júlu 2020 vykazuje Honduras v porovnaní so svojimi stredoamerickými susedmi jedinečný model urbanizácie. Väčšina jeho obyvateľov žije v hornatej západnej polovici s významnými populačnými centrami v hlavnom meste Tegucigalpa a San Pedro Sula. Údolie Rio Ulua na severe vyniká ako husto osídlená nížinná oblasť. Mestské obyvateľstvo predstavuje 58, 40% z celkového počtu, čo naznačuje postupný, ale pokračujúci posun smerom k urbanizácii. Španielčina slúži ako úradný jazyk a podporuje pocit jednoty medzi rôznymi skupinami, ktoré tvoria honduraskú populáciu.

Kultúrna a sociálna štruktúra

Honduras predstavuje živú kultúru, ktorá čerpá z domorodých, afrických a španielskych vplyvov, viditeľných v kuchyni, hudbe a festivaloch. Napriek tomu, že čelia ekonomickým výzvam, s HDP na obyvateľa odhadovaným na 5 600 dolárov v roku 2017, sú Hondurasania známi svojou odolnosťou a silnými komunitnými väzbami. Úsilie o elektrifikáciu krajiny pokračuje, pričom približne 2 milióny obyvateľov sú od roku 2017 stále bez elektriny. Napriek tomu duch honduraského ľudu a jeho odhodlanie zlepšovať svoju krajinu jasne žiari.

Tešíme

Keďže Honduras pokračuje na svojej ceste k trvalo udržateľnému rozvoju, zostáva krajinou s veľkým potenciálom. Jeho prírodná krása v kombinácii so strategickou geografickou polohou, bohatými zdrojmi a pracovitým obyvateľstvom pripravuje pôdu pre budúci rast a prosperitu. Pre cestovateľov, investorov aj miestnych obyvateľov ponúka Honduras množstvo príležitostí, ktoré čakajú na preskúmanie a cenu

.

Údaje o krajine

Kód krajiny HO
Región Central America
Povrch 112090 km štvorcový
Pozemný povrch 111890 km štvorcový
Vodná plocha 200 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 28.80%
Povrch lesa 45.30%
Najnižšia nadmorská výška Caribbean Sea 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Cerro Las Minas 2,870 m
HDP na obyvateľa $5,600 (2017 est.)