Objavovanie Indonézie: Smaragd rovníka

Geografické Veličenstvo

Indonézia, suverénny štát v juhovýchodnej Ázii, leží ako súostrovie majestátne umiestnené medzi Indickým oceánom a Tichým oceánom. Krajina sa rozkladá na celkovej ploche 1 904 569 kilometrov štvorcových a môže sa pochváliť zmesou pôdy (1 811 569 km štvorcových) a vody (93 000 km štvorcových). Zdieľa svoje hranice s Malajziou (1881 km), Papuou-Novou Guineou (824 km) a Východným Timorom (253 km), čím vytvára bohatú tapisériu kultúrnej a ekologickej rozmanitosti. Indonézske pobrežie sa rozprestiera na viac ako 54 716 km a zahŕňa tropické podnebie, ktoré sa pohybuje od horúcich a vlhkých pobrežných nížin až po miernejšie vysočiny.

Prírodná krajina a biodiverzita

Terén Indonézie je prevažne charakterizovaný pobrežnými nížinami, zatiaľ čo väčšie ostrovy prístavujú vnútorné hory, ktoré ponúkajú úchvatnú krajinu a bohatú biodiverzitu. Nadmorská výška krajiny sa výrazne líši, od najnižšieho bodu v Indickom oceáne (0 m) až po najvyšší vrchol Puncak Jaya (4 884 m). Táto geografická rozmanitosť podporuje širokú škálu prírodných zdrojov vrátane ropy, cínu, zemného plynu, niklu, dreva, bauxitu, medi, úrodnej pôdy, uhlia, zlata a striebra, vďaka čomu je Indonézia pokladnicou prírodného bohatstva.

Dohľad nad životným prostredím

S 31, 20% svojej pôdy určenej na poľnohospodárstvo a 51, 70% pokrytých lesmi, Indonézia stojí na čele starostlivosti o životné prostredie v juhovýchodnej Ázii. Túto skutočnosť ďalej zdôrazňuje 67 220 kilometrov štvorcových zavlažovanej pôdy (odhad z roku 2012), čo zdôrazňuje záväzok krajiny k udržateľnému poľnohospodárstvu a lesnému hospodárstvu.

Hospodárske a sociálne prostredie

Indonézia, ktorá je domovom približne 267 miliónov jednotlivcov od júla 2020, predstavuje dynamickú sociálnu štruktúru sústredenú prevažne na ostrove Jáva, jednej z najhustejšie obývaných oblastí Zeme. Medzi ďalšie husto osídlené regióny patria časti Sumatry, Sulawesi a Kalimantanu, čo svedčí o rozmanitej a živej kultúre indonézskeho súostrovia. Mestské obyvateľstvo predstavuje 56, 60% celkovej populácie, čo vykazuje významné trendy urbanizácie.

Ekonomika v skratke

Indonézska ekonomika je podporovaná rôznymi sektormi, vrátane ropy a zemného plynu, textilu, automobilového priemyslu a ďalších. Národné bohatstvo v prírodných zdrojoch vydláždilo cestu pre prosperujúci vývozný trh, pričom kľúčovými partnermi sú Čína, USA, Japonsko, India a Singapur. Poľnohospodárske výrobky, najmä kaučuk, palmový olej a káva, zohrávajú významnú úlohu v domácej spotrebe aj príjmoch z vývozu. Je pozoruhodné, že HDP na obyvateľa krajiny v roku 2017 predstavoval 12 400 dolárov, čo odráža pokračujúci hospodársky rast a rozvoj.

Kultúrne dedičstvo a moderná identita

Úradný jazyk, Bahasa Indonesia, slúži ako zjednocujúce médium v krajine bohatej na etnickú a kultúrnu rozmanitosť. Indonézske mestské centrá, najmä hlavné mesto Jakarta, sú rušnými centrami aktivít, ktoré predstavujú modernú tvár Indonézie pri zachovaní hlboko zakoreneného kultúrneho dedičstva. Tieto mestá sú životne dôležité nielen pre svoj ekonomický význam, ale aj ako centrá vzdelávania, kultúry a politiky.

Smerom k svetlej budúcnosti

Napriek výzvam, ako je elektrifikácia, so 14 miliónmi ľudí bez elektriny od roku 2017, Indonézia neustále napreduje smerom k inkluzívnemu rastu a udržateľnému rozvoju. Dôraz na zlepšenie infraštruktúry spolu s vládnym úsilím o podporu vzdelávania, zdravotníctva a priemyslu zdôrazňuje záväzok národa zabezpečiť prosperujúcu budúcnosť pre všetkých Indonézanov.

Na záver, Indonézia fascinuje svojou ohromujúcou geografiou, bohatými prírodnými rezerváciami a živou kultúrnou tapisériou. Ako národ, ktorý sa pýši rozmanitosťou a odolnosťou, sa Indonézia pohybuje na ceste udržateľnosti a inovácií a sľubuje ešte jasnejšiu budúcnosť na svetovej scéne.

Údaje o krajine

Kód krajiny ID
Región East Asia/Southeast Asia
Povrch 1904569 km štvorcový
Pozemný povrch 1811569 km štvorcový
Vodná plocha 93000 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 31.20%
Povrch lesa 51.70%
Najnižšia nadmorská výška Indian Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Puncak Jaya 4,884 m
HDP na obyvateľa $12,400 (2017 est.)