Objavovanie Islandu: Komplexný sprievodca

Zavedenie

Island sa nachádza v srdci severnej Európy a predstavuje jedinečnú zmes prírodných divov a živej kultúry, zasadenú medzi Grónske more a severný Atlantický oceán. Jeho poloha, severozápadne od Spojeného kráľovstva, ponúka bránu k niektorým z najúchvatnejších krajín na Zemi. Tento komplexný sprievodca sa ponorí do podstaty Islandu, pokrýva jeho geografiu, klímu, ekonomiku a ďalšie a maľuje podrobný obraz tejto fascinujúcej krajiny.

Geografia a podnebie

Island sa rozprestiera na ploche 103 000 km štvorcových, so 100 250 km štvorcových pôdy a 2 750 km štvorcových vody, čo z neho robí ostrov bez pozemných hraníc. Pobrežie sa tiahne 4 970 km a zdobia ho hlboko členité zátoky a fjordy, ktoré načrtávajú krajinu. Islandský terén je prevažne náhorná plošina popretkávaná vrcholkami hôr a ľadovými poľami, ktoré ponúkajú krajinu, ktorá je rovnako rozmanitá ako majestátna.

Terén a prevýšenie

Islandská krajina je definovaná prevažne náhornou plošinou, okorenenou vrcholkami hôr a dramatickými ľadovými poľami. Najvyšším bodom je Hvannadalshnukur, ktorý dosahuje 2 110 metrov (na ľadovci Vatnajokull), zatiaľ čo najnižší bod je na úrovni mora s Atlantickým oceánom.

Klíma

Podnebie na Islande je mierne, zmiernené severoatlantickým prúdom. Zimy sú mierne a veterné, zatiaľ čo letá sú chladné a vlhké, čo vytvára prostredie, ktoré je rovnako nepredvídateľné ako očarujúce.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Island je bohatý na prírodné zdroje vrátane rýb, vodnej energie, geotermálnej energie a diatomitu. Závislosť krajiny od obnoviteľných zdrojov energie, najmä vodnej energie a geotermálnej energie, stanovuje globálny štandard pre udržateľný život.

Približne 18, 70% Islandu je poľnohospodárska pôda, pričom iba 0, 30% pokrývajú lesy. Táto pôda podporuje pestovanie zemiakov, mrkvy, zelenej zeleniny, paradajok a uhoriek, spolu s chovom hospodárskych zvierat produkujúcich baranie, kuracie, bravčové, hovädzie a mliečne výrobky.

Hospodárstvo a priemysel

Hospodárske prostredie Islandu je rôznorodé, pričom cestovný ruch vedie ako primárne odvetvie, po ktorom nasleduje spracovanie rýb, tavenie hliníka a výroba lekárskych/farmaceutických výrobkov. Vodná energia a geotermálna energia zohrávajú významnú úlohu v islandskom energetickom sektore a prispievajú k domácim dodávkam aj priemyselnému využitiu.

Poľnohospodárske a vývozné výrobky

Rozsiahle pobrežie krajiny a bohatý morský život robia z rýb a rybích výrobkov najväčší vývoz, ktorý predstavuje 42% jej celkového vývozu. Hliník a poľnohospodárske výrobky spolu s liekmi a medicínskymi výrobkami tiež významne prispievajú k hospodárstvu Islandu.

Obchodní partneri

Medzi hlavných vývozných partnerov Islandu patria Holandsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Spojené štáty, Francúzsko a Nórsko. Jej dovoznými partnermi sú Nemecko, Nórsko, Čína, Holandsko, USA, Dánsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko, ktoré dovážajú stroje a zariadenia, ropné produkty, potraviny a textil.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 bol odhadovaný počet obyvateľov Islandu 350 734, pričom ohromujúcich 93,90% bolo klasifikovaných ako mestských. Populácia je takmer úplne urbanizovaná, pričom polovica žije v okolí Reykjavíku, hlavného a najväčšieho mesta. Ďalšie zhluky obyvateľstva sa nachádzajú pozdĺž pobrežia, predovšetkým na severe a západe.

Kultúra a jazyk

Islandská kultúra je bohatá a rôznorodá, s hlbokými koreňmi v severskej mytológii a silným zmyslom pre národnú identitu. Úradným jazykom je islandčina, severogermánsky jazyk odvodený zo starej nórčiny. Napriek svojej malej populácii sa Island môže pochváliť živou kultúrnou scénou, pričom literatúra, hudba a umenie zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v spoločnosti.

Záver

Island, krajina ľadu a ohňa, je svedectvom krásy a sily prírody. Od drsnej krajiny a geotermálnych zázrakov až po bohatú kultúru a inovatívnu ekonomiku, Island ponúka jedinečný zážitok, ktorý uchváti všetkých, ktorí navštívia alebo študujú jeho pobrežie. Vďaka záväzku k udržateľnosti a životnému štýlu v harmónii so životným prostredím Island nielen žasne, ale poskytuje aj lekcie o zodpovednom živote s našou planétou.

Údaje o krajine

Kód krajiny IC
Región Europe
Povrch 103000 km štvorcový
Pozemný povrch 100250 km štvorcový
Vodná plocha 2750 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 18.70%
Povrch lesa 0.30%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Hvannadalshnukur (at Vatnajokull Glacier) 2,110 m
HDP na obyvateľa $52,200 (2017 est.)