Objavovanie Kuby: klenot Karibiku

Zavedenie

Zasadený do kryštalických vôd Karibského mora a severného Atlantického oceánu, iba 150 kilometrov južne od Key West na Floride, leží pulzujúci ostrovný štát Kuba. Vďaka svojej bohatej kultúre, búrlivej histórii a ohromujúcim prírodným krásam ponúka Kuba jedinečnú zmes zážitkov pre všetkých, ktorí vstúpia na jej brehy.

Geografický prehľad

Geografia Kuby je rovnako rozmanitá ako jej kultúra. Rozprestiera sa na 110 860 kilometroch štvorcových, so 109 820 štvorcovými kilometrami pôdy a 1 040 štvorcovými kilometrami vody a môže sa pochváliť rôznymi krajinami. Od prevažne rovinatých po zvlnené pláne a členité kopce až po majestátne hory na juhovýchode, kubánsky terén je dôkazom jej prírodných krás. Pobrežie sa tiahne viac ako 3 735 kilometrov a ponúka úchvatné pláže a množstvo morského života. Najvyšší bod Kuby, Pico Turquino, dosahuje 1 974 metrov nad morom a poskytuje ohromujúci výhľad pre tých, ktorí sa odvážia na jeho vrchol.

Podnebie a prírodné zdroje

Kuba, ktorá si užíva tropické podnebie zmiernené obchodnými vetrami, má obdobie sucha od novembra do apríla a obdobie dažďov od mája do októbra. Toto podnebie podporuje bohatú škálu prírodných zdrojov vrátane kobaltu, niklu, železnej rudy, chrómu, medi a ďalších. S 60, 30% pôdy určenej na poľnohospodárstvo a 27, 30% na lesy, prírodné bohatstvo Kuby presahuje jej ložiská nerastných surovín, podporuje rôzne poľnohospodárske produkty a silné odvetvie lesného hospodárstva.

Demografia a kultúra

V júli 2020 sa počet obyvateľov Kuby odhadoval na 11 059 062. Kubánsky ľud, známy svojou srdečnosťou a pohostinnosťou, má veľkú časť svojej populácie žijúcu v mestských oblastiach, približne 77, 20%, pričom hlavné mesto Havana je najľudnatejšie. Španielčina je úradným jazykom, ktorý odráža bohaté historické väzby krajiny na Španielsko. Rozloženie obyvateľstva je relatívne rovnomerné, s významnými klastrami vo väčších mestách a veľkomestách.

Hospodárstvo: prehľad

Kubánska ekonomika je pozoruhodná svojím zameraním na priemyselné odvetvia, ako je ropa, nikel, kobalt, farmaceutický priemysel a tabak. Poľnohospodárska výroba zostáva základom hospodárstva, vrátane cukru, tabaku, citrusov a kávy. Krajina vyvinula rozmanitý priemyselný sektor, ktorý siaha od stavebníctva a ocele až po cementové a poľnohospodárske stroje. Strategická poloha Kuby z nej navyše robí dôležitého hráča v medzinárodnom obchode a môže sa pochváliť kombináciou vývozných a dovozných partnerov na celom svete.

Spoločnosť a infraštruktúra

Kubánska vláda urobila významné kroky v infraštruktúre a od roku 2016 dosiahla 100% mieru elektrifikácie. Tento pokrok sa odráža v stabilnom raste HDP na obyvateľa, ktorý sa v roku 2016 odhadoval na 12 300 USD. Urbanizácia tiež zaznamenala veľký nárast, pričom hlavné mestské oblasti, ako je Havana, zažívajú rast a rozvoj, čo poukazuje na vyvíjajúcu sa mestskú krajinu.

Záver

Kuba je dôkazom odolnosti a životaschopnosti. Od svojej ohromujúcej geografie a tropického podnebia až po rozmanitú ekonomiku a dynamické spoločenské štruktúry je Kuba viac než len turistickou destináciou; Je to krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom a sľubnou budúcnosťou. Ako pokračuje v navigácii zložitosti 21. storočia, Kuba si zachováva svoje čaro a láka cestovateľov aj učencov na svoje pobrežie.

Údaje o krajine

Kód krajiny CU
Región Central America
Povrch 110860 km štvorcový
Pozemný povrch 109820 km štvorcový
Vodná plocha 1040 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 60.30%
Povrch lesa 27.30%
Najnižšia nadmorská výška Caribbean Sea 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Pico Turquino 1,974 m
HDP na obyvateľa $12,300 (2016 est.)