Objavovanie Smaragdového ostrova: hĺbkový pohľad na Írsko

Zavedenie

Írsko, ktoré sa nachádza v západnej Európe, je podmanivou krajinou, ktorá zaberá päť šestín ostrova Írsko, ležiaceho západne od Veľkej Británie. Tento národ je obklopený severným Atlantickým oceánom a môže sa pochváliť pobrežím, ktoré sa tiahne 1 448 km a ponúka úchvatné morské útesy na západnom pobreží. Jedinečná geografická poloha Írska v kombinácii s miernym prímorským podnebím formuje krajinu a zážitok ako žiadny iný.

Geografický prehľad

Írsko sa skladá z prevažne plochej až zvlnenej vnútornej roviny obklopenej členitými kopcami a nízkymi horami, ktorá ponúka nielen nádherné scénické výhľady, ale tiež rozpráva príbeh bohatej geologickej histórie krajiny. Najvyšším bodom nadmorskej výšky v Írsku je Carrauntoohil s výškou 1 041 metrov, ktorý je súčasťou malebného pohoria MacGillycuddy’s Reeks. Napriek tomu, že je ostrovom, krajina má relatívne malú plochu vody, 1 390 km štvorcových, v rámci svojej celkovej plochy 70 273 km štvorcových. Jeho pozemné hranice siahajú do 490 km, ktoré zdieľa so Spojeným kráľovstvom.

Podnebie a prírodné zdroje

Írsko zažíva mierne prímorské podnebie vďaka zmierňujúcim účinkom severoatlantického prúdu. Výsledkom sú mierne zimy, chladné letá a stála vlhkosť, pričom zamračené podmienky prevládajú približne polovicu času. Takéto klimatické podmienky podporili nielen rozmanité ekosystémy, ale aj kultiváciu poľnohospodárskej pôdy, ktorá tvorí 66, 10% krajiny. Írsko je obdarené prírodnými zdrojmi, ako je zemný plyn, rašelina, rôzne minerály ako meď, olovo, zinok a drahé kovy, ako je striebro, spolu s dôležitými priemyselnými minerálmi, ako je baryt, sadra, vápenec a dolomit.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 sa počet obyvateľov Írska odhadoval na 5 176 569, s významnou váhou smerom k východnej strane ostrova. Najväčšia koncentrácia ľudí žije v Dubline a jeho okolí, hlavnom meste, v ktorom žije približne 1,228 milióna obyvateľov. Západné Írsko zaznamenáva menšie počty obyvateľov kvôli hornatému terénu, chudobnejšej pôde a menším pracovným príležitostiam. Napriek tomu 63, 70% obyvateľov Írska žije v mestských oblastiach, čo odráža významný stupeň urbanizácie.

Hospodárstvo a priemysel

Írska ekonomika je sofistikovaná a rôznorodá, s hlavnými priemyselnými odvetviami vrátane farmaceutického priemyslu, chemikálií, počítačového hardvéru a softvéru, potravinárskych výrobkov, nápojov a pivovarníctva a zdravotníckych pomôcok. Poľnohospodársky sektor krajiny zostáva životne dôležitý, produkuje jačmeň, zemiaky, pšenicu, hovädzie mäso a mliečne výrobky. Strategická poloha Írska z neho tiež urobila dôležitého hráča v medzinárodnom obchode s významnými vývoznými vzťahmi s USA, Veľkou Britániou, Belgickom, Nemeckom, Švajčiarskom, Holandskom a Francúzskom. Medzi dovozných partnerov patrí Spojené kráľovstvo, USA, Francúzsko, Nemecko a Holandsko. HDP na obyvateľa Írska predstavoval v roku 2017 pôsobivo 73 200 dolárov.

Kultúra a jazyk

Kultúrna štruktúra Írska je bohatá a živá, hlboko zakorenená v histórii a tradícii. Úradnými jazykmi sú angličtina a írčina, pričom írčina zažíva v posledných rokoch oživenie. Írska literatúra, hudba, tanec a mytológia hrajú neoddeliteľnú súčasť národného povedomia a prispievajú k odlišnej identite írskych mužov a írskych žien. Dublin, hlavné mesto, nie je len epicentrom ekonomickej aktivity, ale aj centrom kultúry, hostiteľom mnohých festivalov, múzeí a literárnych podujatí, ktoré oslavujú dedičstvo krajiny a súčasné úspechy.

Záver

Írsko so svojou sviežou krajinou, dynamickým podnebím a bohatým kultúrnym dedičstvom je dôkazom odolnosti a živosti svojich obyvateľov. Od členitého pobrežia až po rušné mestské centrá, Írsko ponúka jedinečnú zmes histórie, kultúry a modernosti, ktorá naďalej uchvacuje srdcia tých, ktorí ju navštívia. Keďže krajina pokračuje v zvládaní výziev a príležitostí 21. storočia, jej duch zostáva nezmenšený a jasne žiari ako maják v západnej Európe.

Údaje o krajine

Kód krajiny EI
Región Europe
Povrch 70273 km štvorcový
Pozemný povrch 68883 km štvorcový
Vodná plocha 1390 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 66.10%
Povrch lesa 10.90%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Carrauntoohil 1,041 m
HDP na obyvateľa $73,200 (2017 est.)