Objavovanie Bolívie: klenot v Strednej Južnej Amerike

Geografický prehľad

Nachádza sa v srdci Strednej Južnej Ameriky, juhozápadne od Brazílie, Bolívia je krajina s rozsiahlou a zložitou geografiou. Jeho územie sa rozprestiera na viac ako 1 098 581 kilometroch štvorcových, čo z neho robí 28. najväčšiu krajinu na svete podľa rozlohy. Krajina je prevažne charakterizovaná drsnými Andami, ktoré zahŕňajú horskú plošinu známu ako Altiplano, zvlnené kopce a nížinné pláne povodia Amazonky. Jedinečná poloha Bolívie má za následok klímu, ktorá sa výrazne mení s nadmorskou výškou, od vlhkých a tropických až po chladné a semiaridné podmienky.

Prírodné prostredie

Topografia krajiny je predstavením rozmanitosti prírody. Nadmorská výška sa dramaticky líši od najnižšieho bodu v Rio Paraguay, ktorý sedí vo výške 90 metrov nad morom, až po najvyšší bod v Nevado Sajama, ktorý dosahuje impozantných 6 542 metrov. Táto rozmanitá nadmorská výška podporuje bohatú tapisériu prírodných zdrojov vrátane cínu, zemného plynu, ropy a zinku, ktoré tvoria chrbticu bolívijskej ekonomiky.

Pokiaľ ide o využívanie pôdy, približne 34, 30% je určených na poľnohospodárstvo, zatiaľ čo lesy pokrývajú 52, 50% krajiny. Napriek tomu, že je vnútrozemská bez pobrežia, Bolívia kompenzuje svoju úchvatnú krajinu a významné ložiská minerálov a uhľovodíkov.

Sociálno-ekonomický profil

Bolívia s odhadovaným počtom obyvateľov 11 639 909 v júli 2020 je multietnickou spoločnosťou zahŕňajúcou rôzne domorodé skupiny. Distribúcia obyvateľstva je sústredená hlavne vo vysokohorských nížinách na západe v regióne Altiplano a okolo rušného mesta Santa Cruz na východe. Trendy urbanizácie neustále rastú, pričom od roku 2020 žije v mestských oblastiach približne 70, 10% obyvateľstva. Španielčina, kečuánčina, aymarčina a guarančina slúžia ako úradné jazyky, ktoré zdôrazňujú kultúrnu rozmanitosť krajiny.

Hospodárstvo a priemysel

Bolívijská ekonomika je mnohostranná a zahŕňa sektory ako baníctvo, tavenie, výroba elektrickej energie a poľnohospodárstvo. Poľnohospodársky je známy okrem iných plodín aj výrobou sójových bôbov, quinoa a para orechov. Ťažobný sektor je obzvlášť kľúčový kvôli množstvu cenných minerálov, ako je striebro, zinok a olovo. V posledných rokoch Bolívia diverzifikovala svoje exportné portfólio tak, aby zahŕňalo nielen minerály, ale aj poľnohospodárske produkty, ako je quinoa a sója. Medzi hlavných obchodných partnerov patrí Brazília, Argentína, Spojené štáty a celý rad ázijských krajín, čo dokazuje neoddeliteľnú úlohu Bolívie v globálnych obchodných sieťach.

Infraštruktúra a rozvoj

Napriek bohatým prírodným zdrojom a kultúrnemu dedičstvu čelí Bolívia výzvam v oblasti infraštruktúry a rozvoja. V roku 2013 žilo bez elektriny približne 1,2 milióna ľudí. Prebieha však úsilie o riešenie týchto rozdielov a zlepšenie životnej úrovne v celej krajine. Odhad zavlažovanej pôdy, ktorý v roku 2012 predstavoval 3 000 kilometrov štvorcových, tiež zdôrazňuje potenciál na zvýšenie poľnohospodárskej produktivity prostredníctvom lepších postupov hospodárenia s vodou. S HDP na obyvateľa vo výške 7 600 dolárov v roku 2017 robí Bolívia pokroky v hospodárskom rozvoji, aj keď postupným tempom.

Záver

Bolívia je krajinou ostrých kontrastov a obrovského potenciálu. Od majestátnych vrcholov Ánd až po sviežu Amazonskú panvu je jej geografická rozmanitosť jedinečná. Hoci je Bolívia bohatá na prírodné zdroje a kultúrne dedičstvo, naďalej pracuje na prekonávaní sociálno-ekonomických výziev. Ako národ postupuje vpred, zostáva fascinujúcou destináciou pre prieskumníkov aj investorov a ponúka jedinečnú zmes prírodných krás, živých kultúr a vznikajúcich príležitostí.

Údaje o krajine

Kód krajiny BL
Región South America
Povrch 1098581 km štvorcový
Pozemný povrch 1083301 km štvorcový
Vodná plocha 15280 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 34.30%
Povrch lesa 52.50%
Najnižšia nadmorská výška Rio Paraguay 90 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Nevado Sajama 6,542 m
HDP na obyvateľa $7,600 (2017 est.)