Objavovanie Grenady: Ostrov korenia v Karibiku

Zavedenie

Uhniezdený v srdci Karibiku, Grenada je podmanivý ostrov, ktorý stojí medzi Karibským morom a Atlantickým oceánom, severne od Trinidadu a Tobaga. Známa svojou sviežou sopečnou krajinou a živou kultúrou, Grenada ponúka jedinečnú zmes prírodných krás, histórie a dobrodružstva. S rozlohou 344 kilometrov štvorcových je to malá krajina s obrovským množstvom zážitkov, ktoré čakajú na návštevníkov aj obyvateľov.

Geografia a podnebie

Grenada sa hrdo môže pochváliť 121 km dlhým pobrežím, ktoré ponúka úchvatné pláže a malebné prístavy. Topografia ostrova je prevažne sopečná a predstavuje centrálne hory, ktoré formujú jeho ikonickú krajinu. Mount Saint Catherine, najvyšší bod nadmorskej výšky 840 metrov, poskytuje nádherné výhľady a náročné túry pre outdoorových nadšencov. Napriek svojmu sopečnému pôvodu je Grenada požehnaná tropickým podnebím, zmierneným severovýchodnými obchodnými vetrami, čo z nej robí celoročnú destináciu pre turistov a úrodnú pôdu pre poľnohospodárstvo.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Prírodné zdroje ostrova zahŕňajú bohaté drevo a rôzne tropické ovocie, ktoré zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v jeho hospodárstve a miestnej strave. Približne 32, 30% pôdy je určených na poľnohospodárske účely, pričom lesy pokrývajú približne 50% územia, čo zdôrazňuje záväzok Grenady zachovať svoje prírodné dedičstvo. Od roku 2012 bolo zavlažovaných približne 20 kilometrov štvorcových pôdy, čo podporuje pestovanie rôznych plodín a prispieva k udržateľnosti miestnych komunít.

Spoločnosť a obyvateľstvo

Grenada má k júlu 2020 približne 113 094 obyvateľov. Angličtina ako úradný jazyk slúži ako zjednocujúce médium komunikácie medzi Grenaďanmi. Odrážajúc mestské trendy na celom svete, približne 36, 50% obyvateľstva žije v mestských oblastiach, pričom približne 39 000 obyvateľov žije v hlavnom meste Saint George’s. Populácia je sústredená hlavne pozdĺž pobrežia, kde komunity prosperujú z bohatosti mora a krásy pláží.

Kultúra a hospodárstvo

Kultúra Grenady je bohatá tapiséria tkaná vplyvmi z Afriky, Európy a Indie. Táto rozmanitosť sa odráža v kulinárskych scénach, festivaloch a hudbe ostrova. Poľnohospodárstvo zostáva hlavnou oporou hospodárstva, pričom banány, kakao, muškátový oriešok a muškátový kvet sú niektoré z primárnych plodín. Je zaujímavé, že Grenada je jedným z najväčších svetových výrobcov muškátového orieška, vďaka čomu si vyslúžila prezývku „The Spice Isle“.

Hospodárstvo ťaží aj z priemyselných odvetví, ako sú potraviny a nápoje, textil, ľahké montážne operácie, cestovný ruch a stavebníctvo. Vzdelávanie a prevádzka call centier predstavujú rozvíjajúce sa sektory, ktoré prispievajú k HDP ostrova. S HDP na obyvateľa vo výške 15 100 dolárov v roku 2017 Grenada pracuje na posilnení svojich ekonomických základov a zabezpečení prosperujúcej budúcnosti pre svojich občanov.

Obchod a rozvoj

Strategická poloha Grenady a bohaté prírodné zdroje jej umožnili pestovať silné obchodné vzťahy s krajinami po celom svete. Spojené štáty, Japonsko a susedné karibské krajiny patria medzi jeho hlavných vývozných partnerov, pričom výmenu vedú produkty ako muškátový oriešok, banány a kakao. Naopak, dovoz do Grenady zahŕňa potraviny, priemyselný tovar, stroje a palivo, ktoré pochádzajú predovšetkým z USA, Trinidadu a Tobaga a Číny.

Pokiaľ ide o infraštruktúru, Grenada dosiahla významné míľniky vrátane miery elektrifikácie 92, 3% v roku 2016, čo odráža odhodlanie krajiny zlepšovať živobytie svojho obyvateľstva prostredníctvom moderného vybavenia a služieb.

Záver

Grenada so svojou očarujúcou krajinou, odolnou ekonomikou a bohatým kultúrnym dedičstvom zostáva klenotom v Karibiku. Či už vás priťahujú jeho piesočnaté brehy na voľný čas alebo vás zaujímajú poľnohospodárske a priemyselné podniky, tento ostrov ponúka niečo pre každého. Ako Grenada naďalej rastie a vyvíja sa, zachováva si svoje čaro a živosť a pozýva svet, aby preskúmal svoje zázraky a príležitosti.

Údaje o krajine

Kód krajiny GJ
Región Central America
Povrch 344 km štvorcový
Pozemný povrch 344 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 32.30%
Povrch lesa 50.00%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mount Saint Catherine 840 m
HDP na obyvateľa $15,100 (2017 est.)