Objavovanie Guatemaly: klenot Strednej Ameriky

Geografické zázraky

Guatemala, zasadená do srdca Strednej Ameriky, je krajina prekypujúca prírodnými krásami a geografickou rozmanitosťou. Zdobí severný Tichý oceán medzi Salvádorom a Mexikom a Honduraský záliv (Karibské more) medzi Hondurasom a Belize. Národ sa rozprestiera na ploche 108 889 km štvorcových, ktorá zahŕňa hlavne pôdu (107 159 km štvorcových) so skromným podielom vody (1 730 km štvorcových). Jeho pobrežie sa tiahne 400 km a ponúka úchvatné výhľady a množstvo morskej biodiverzity.

Podnebie a terén

Podnebie v Guatemale je prevažne tropické; v nížinách je horúce a vlhké, zatiaľ čo vysočina má chladnejšie podnebie. Tento rozdiel v teplote dopĺňa rozmanitý terén krajiny, kde dva východo-západné trendové horské reťazce rozdeľujú Guatemalu na tri odlišné regióny: hornaté vysočiny, úrodné tichomorské pobrežie južne od hôr a rozsiahle severné nížiny Peten. Takáto rozmanitosť umožňuje, aby sa tu darilo množstvu ekosystémov a druhov.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Guatemala je obdarená rôznymi prírodnými zdrojmi vrátane ropy, niklu, vzácnych drevín, rýb, chicle a potenciálu vodnej energie. Zloženie pôdy odhaľuje silný poľnohospodársky základ – 41, 20% pôdy je určených na poľnohospodárstvo, zatiaľ čo 33, 60% je pokrytých lesmi, čo odráža záväzok krajiny k hospodárstvu a ekológii. Od roku 2012 je zavlažovaných 3 375 km štvorcových pôdy, čo zdôrazňuje význam poľnohospodárstva v guatemalskej ekonomike.

Demografické údaje obyvateľstva

S odhadovanou populáciou 17 153 288 k júlu 2020 Guatemala vykazuje živú tapisériu kultúr a tradícií. Napriek svojej geografickej rozmanitosti žije väčšina Guatemalčanov v južnej polovici krajiny, najmä v horských oblastiach. Viac ako polovica obyvateľstva uprednostňuje pokoj vidieckych oblastí pred rušným mestským životom. Hlavné mesto Guatemala je najľudnatejšou mestskou oblasťou, v ktorej sa od roku 2020 nachádza približne 2,935 milióna občanov.

Ekonomický prehľad

Chrbtica guatemalskej ekonomiky spočíva v jej bohatých poľnohospodárskych produktoch vrátane cukrovej trstiny, kukurice, banánov, kávy, fazule a kardamónu, spolu so silným sektorom chovu hospodárskych zvierat. Tieto sektory nielen udržiavajú domáce potreby, ale tiež významne prispievajú k národnému vývozu. Pokiaľ ide o priemysel, Guatemala vyvinula medzery v spracovaní cukru, výrobe textilu a odevov, výrobe nábytku, chemikáliách, rope a najmä cestovnom ruchu. Medzi vývozných partnerov krajiny patria predovšetkým USA, Salvádor, Honduras, Nikaragua a Mexiko, pričom hlavným vývozom je cukor, káva, ropa, odevy, banány, ovocie a zelenina, kardamón, výrobné výrobky, drahé kamene, kovy a elektrina.

Obchod a investície

Spojené štáty vyniká ako hlavný obchodný partner Guatemaly, ale krajina tiež udržiava významné obchodné vzťahy s Čínou, Mexikom, Salvádorom, okrem iného. Dovoz zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní guatemalskej ekonomiky, pričom krajina dováža palivá, stroje, stavebné materiály, obilie a hnojivá prevažne z USA, Číny a Mexika. Skúmanie týchto medzinárodných vzťahov podporuje hospodársky rast a poskytuje cesty pre technologický rozvoj a rozvoj infraštruktúry.

Výzvy a vyhliadky

Napriek svojmu bohatému kultúrnemu dedičstvu a prírodným zdrojom čelí Guatemala niekoľkým výzvam, vrátane segmentu obyvateľstva žijúceho bez elektriny, ktorý sa v roku 2017 odhaduje na 1 milión ľudí. Napriek tomu s HDP na obyvateľa vo výške 8 200 dolárov v roku 2017 krajina ukazuje sľub rastu a rozvoja. Posilnenie elektrifikácie v celej Guatemale môže podnietiť hospodársku aktivitu, zlepšiť životnú úroveň a otvoriť nové príležitosti pre trvalo udržateľný rozvoj.

Záverečné myšlienky

Guatemala so svojou sviežou krajinou, bohatými zdrojmi a rozmanitými kultúrami je dôkazom odolnosti a živosti Strednej Ameriky. Keďže tento národ pokračuje vo svojej ceste k hospodárskemu a sociálnemu pokroku, zostáva podmanivou destináciou pre prieskumníkov aj investorov a ponúka jedinečnú zmes výziev a príležitostí.

Údaje o krajine

Kód krajiny GT
Región Central America
Povrch 108889 km štvorcový
Pozemný povrch 107159 km štvorcový
Vodná plocha 1730 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 41.20%
Povrch lesa 33.60%
Najnižšia nadmorská výška Pacific Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Volcan Tajumulco (highest point in Central America) 4,220 m
HDP na obyvateľa $8,200 (2017 est.)