Objavovanie Kambodže: klenot v juhovýchodnej Ázii

Kambodža sa nachádza v srdci juhovýchodnej Ázie a je krajinou fascinujúcich kontrastov, kde starobylé ruiny šepkajú príbehy o slávnej minulosti a pulzujúce mestá pulzujú prísľubom budúcnosti. Hraničí s Thajskom na západe, Laosom na severe, Vietnamom na východe a Thajským zálivom na juhu, Kambodža sa môže pochváliť strategickou polohou, ktorá po stáročia ovplyvňovala jej históriu a kultúru.

Geografia a podnebie

Kambodžské kráľovstvo sa rozkladá na celkovej ploche 181 035 km štvorcových, so 176 515 km štvorcových pôdy a 4 520 km štvorcových vody, čo vymedzuje jeho bohatú topografickú rozmanitosť. Je obklopený pozemnými hranicami tiahnucimi sa 2 530 km, ktoré sa dotýkajú Laosu, Thajska a Vietnamu. Kambodžské pobrežie, malebný 443 km úsek pozdĺž Thajského zálivu, dopĺňa prevažne rovinatý terén národa, roztrúsený horami na juhozápade a severe.

Kambodža, ktorá sa môže pochváliť tropickým podnebím, zažíva monzúnové obdobie od mája do novembra a obdobie sucha od decembra do apríla. Toto podnebie zahŕňa minimálne sezónne výkyvy teplôt, ale významne ovplyvňuje poľnohospodársky a každodenný život Kambodžanov.

Topografia

V srdci geografie Kambodže je jej rozmanitý terén – od sviežich, nízko položených plání až po členité hory na juhozápade a severe. Tieto krajiny ponúkajú nielen úchvatné výhľady, ale sú tiež domovom Phnum Aoral, najvyššieho bodu nadmorskej výšky krajiny s výškou 1 810 m, postaveného vedľa Thajského zálivu, jeho najnižšieho bodu na úrovni mora.

Prírodné zdroje a hospodárstvo

Kambodža je obdarená bohatými prírodnými zdrojmi vrátane ropy a plynu, dreva, drahokamov, železnej rudy, mangánu a fosfátov, spolu s významným hydroenergetickým potenciálom a úrodnou ornou pôdou. S 32, 10% pôdy určenej na poľnohospodárstvo a 56, 50% pokrytých lesmi, ekonomika Kambodže tradične závisí od poľnohospodárstva, pričom ryža, guma, kukurica, zelenina, kešu, maniok a hodváb sú uvedené ako primárne poľnohospodárske produkty.

Krajina v priebehu rokov diverzifikovala svoje hospodárske aktivity a zaznamenala rast cestovného ruchu, odevov, stavebníctva, mletia ryže, rybolovu, výrobkov z dreva, gumy, cementu, ťažby drahokamov a textilu. Obchod zohráva kľúčovú úlohu, pričom hlavnými vývoznými partnermi sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Japonsko, Čína, Kanada, Španielsko a Belgicko, pričom sa zameriavajú na výrobky ako oblečenie, drevo, guma a ryža.

Demografia a urbanizácia

V júli 2020 mala Kambodža odhadovanú populáciu 16 926 984, známych prevažne ako Kambodžania alebo Khméri. Úradným jazykom je khmérčina, ktorou sa hovorí na rozsiahlych úsekoch krajiny od rušných mestských oblastí až po pokojnú krajinu. Napriek tomu, že je husto osídlená v regiónoch okolo Phnom Penhu a pozdĺž žíl riek Tonle Sap a Mekong, Kambodža má mestskú populáciu iba 24, 20%, čo odhaľuje prevažne vidiecku demografickú štruktúru.

Hlavné mesto Phnom Penh je najväčšou mestskou oblasťou s približne 2, 078 miliónmi obyvateľov, čo stelesňuje dynamiku a kultúrne bohatstvo Kambodže.

Moderné výzvy a pokrok

Kambodžská ekonomika preukázala odolnosť a rast s HDP na obyvateľa vo výške 4 000 dolárov v roku 2017, čo je poháňané rôznymi odvetviami od cestovného ruchu po poľnohospodárstvo. Výzvy, ako je elektrifikácia, však pretrvávajú, pričom malé percento obyvateľstva je v roku 2017 stále bez elektriny, čo poukazuje na pretrvávajúce problémy s rozvojom.

Okrem toho sa Kambodža naďalej zameriava na zlepšovanie infraštruktúry, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a udržateľných postupov s cieľom zlepšiť kvalitu života svojich občanov a zároveň zachovať svoje bohaté prírodné zdroje a kultúrne dedičstvo.

Záver

Kambodža so svojou ohromujúcou krajinou, bohatou históriou a živou kultúrou je svedectvom ducha a odolnosti svojich ľudí. Ako naviguje cestu modernizácie a rozvoja, Kambodža zostáva životne dôležitou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá ponúka lekcie o zachovaní, raste a trvalej sile komunity.

Údaje o krajine

Kód krajiny CB
Región East Asia/Southeast Asia
Povrch 181035 km štvorcový
Pozemný povrch 176515 km štvorcový
Vodná plocha 4520 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 32.10%
Povrch lesa 56.50%
Najnižšia nadmorská výška Gulf of Thailand 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Phnum Aoral 1,810 m
HDP na obyvateľa $4,000 (2017 est.)