Objavovanie Pobrežia Slonoviny: klenot v západnej Afrike

Geografia a podnebie

Pobrežie Slonoviny, uhniezdené v západnej Afrike a ohraničené severným Atlantickým oceánom medzi Ghanou a Libériou, sa rozprestiera na ploche 322 463 km štvorcových. Táto rozmanitá krajina sa môže pochváliť 318 003 km štvorcových pôdy a 4 460 km štvorcových vody, pričom hranice krajiny sa tiahnu 3 458 km cez Burkinu Faso, Ghanu, Guineu, Libériu a Mali. Jeho 515 km pobrežie pozdĺž severného Atlantického oceánu predstavuje tropické podnebie pri pobreží a prechody do semiaridných podmienok na ďalekom severe. Pobrežie Slonoviny zažíva tri odlišné ročné obdobia: teplé a suché obdobie od novembra do marca, po ktorom nasleduje horúce a suché obdobie od marca do mája a horúce a mokré obdobie od júna do októbra. Terén sa vyznačuje prevažne rovinatými až zvlnenými rovinami, pričom na severozápade majú veľkolepý vzhľad hory. Medzi prírodné zázraky patrí Monts Nimba, ktorý na svojom vrchole dosahuje 1 752 m a označuje najvyšší bod nadmorskej výšky v krajine.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Pobrežie Slonoviny je obdarené množstvom prírodných zdrojov vrátane ropy, zemného plynu, diamantov, mangánu, železnej rudy, kobaltu, bauxitu, medi, zlata, niklu, tantalu, kremičitého piesku a ílu. Je pozoruhodné, že národ je tiež hrdý na svoju poľnohospodársku odmenu, najmä kakaové bôby, kávu a palmový olej, spolu so sľubnými schopnosťami vodnej energie. Poľnohospodársky sektor prosperuje na 64, 80% pôdy krajiny, zatiaľ čo lesy pokrývajú 32, 70%, čo odráža značnú oblasť venovanú poľnohospodárstvu a lesnému hospodárstvu. Okrem toho krajina vyvinula úsilie v oblasti zavlažovania, pričom od roku 2012 sa odhaduje na 730 kilometrov štvorcových zavlažovanej pôdy, čím podporuje svoje poľnohospodárske činnosti.

Populácia a urbanizácia

Podľa odhadu z júla 2020 predstavovala populácia Pobrežia Slonoviny 27 481 086 osôb. Väčšina z nich sa sústreďuje na zalesnenom juhu, najmä v pobrežných mestách a ich okolí, kde sú rozvinutejšie hospodárske príležitosti a infraštruktúra. Regióny severnej savany zostávajú menej obývané, hoci niektoré oblasti pozdĺž dopravných koridorov zaznamenávajú osídlenie s vyššou hustotou. Mestské obyvateľstvo predstavuje 51, 70% z celkového počtu, čo signalizuje významný posun smerom k urbanizácii, najmä vo veľkých mestských oblastiach, ako je Yamoussoukro, politické hlavné mesto a Abidjan, ekonomické srdce krajiny a sídlo vlády.

Jazyk a národná identita

Úradným jazykom Pobrežia Slonoviny je francúzština, čo odráža jeho historické väzby ako bývalej francúzskej kolónie. Obyvatelia Pobrežia Slonoviny vykazujú bohaté kultúrne dedičstvo a národnú identitu, formovanú rôznymi etnickými kompozíciami a jazykmi existujúcimi v celej krajine.

Hospodárstvo a priemysel

Hospodárstvo Pobrežia Slonoviny je rôznorodé a zahŕňa niekoľko kľúčových priemyselných odvetví, ako sú potraviny, nápoje, výrobky z dreva, rafinácia ropy, ťažba zlata, montáž nákladných vozidiel a autobusov, textil, hnojivá, stavebné materiály a výroba elektriny. Poľnohospodárstvo zostáva základným kameňom hospodárstva, pričom káva, kakaové bôby, banány, palmové jadrá, kukurica, ryža, maniok, sladké zemiaky, cukor, bavlna a guma sú primárnymi produktmi. Národ je popredným vývozcom kakaa, čo svedčí o jeho úlohe globálneho hráča v čokoládovom priemysle.

Krajina obchoduje s mnohými partnermi, vyváža kakao, kávu, drevo, ropu, bavlnu, banány, ananásy, palmový olej a ryby hlavne do Holandska, USA, Francúzska, Belgicka, Nemecka, Burkiny Faso, Indie a Mali. Medzi dovozných partnerov patrí Nigéria, Francúzsko, Čína a USA, od ktorých Pobrežie Slonoviny získava palivo, kapitálové vybavenie a potraviny. Napriek výzvam sa miera elektrifikácie zlepšuje, pričom od roku 2017 je stále bez elektriny 10 miliónov ľudí. HDP na obyvateľa sa v roku 2017 odhadoval na 3 900 USD, čo naznačuje pokračujúce úsilie o hospodársky rozvoj a rast.

Záver

Pobrežie Slonoviny predstavuje štúdiu o kontrastoch a príležitostiach, od rozmanitej geografie a podnebia až po zmes tradičného poľnohospodárstva a rozvíjajúcich sa priemyselných odvetví. Ako krajina pokračuje v navigácii svojej cesty k rozvoju, má sľubnú budúcnosť formovanú jej bohatými prírodnými zdrojmi, strategickou geografickou polohou a dynamickým duchom svojich ľudí. Pre tých, ktorí chcú pochopiť zložitosť a potenciál západnej Afriky, Pobrežie Slonoviny ponúka zaujímavý a presvedčivý príbeh.

Údaje o krajine

Kód krajiny IV
Región Africa
Povrch 322463 km štvorcový
Pozemný povrch 318003 km štvorcový
Vodná plocha 4460 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 64.80%
Povrch lesa 32.70%
Najnižšia nadmorská výška Gulf of Guinea 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Monts Nimba 1,752 m
HDP na obyvateľa $3,900 (2017 est.)