Objavovanie Arménska: križovatka kontinentov a kultúr

Arménsko, vnútrozemská krajina v juhozápadnej Ázii, sa nachádza na križovatke medzi Európou a Áziou. Jeho jedinečná geografická poloha, zasadená medzi Turecko na západe a Azerbajdžan na východe, umožňuje, aby bolo Arménsko považované za súčasť Európy aj Blízkeho východu, v závislosti od geopolitickej optiky, cez ktorú sa naň pozeráme. Tento národ s rozlohou 29 743 km štvorcových, z ktorých 28 203 km štvorcových je pôda a 1 540 km štvorcových je voda, zdieľa svoje hranice s Azerbajdžanom, Gruzínskom, Iránom a Tureckom, celkovo 1 570 km v pozemných hraniciach.

Geografia a podnebie

Arménskej krajine dominuje vysokohorské kontinentálne podnebie charakterizované horúcimi letami a studenými zimami. Terén sa väčšinou skladá z Arménskej vysočiny, ktorá predstavuje rôzne hory, malú lesnú pôdu a rýchlo tečúce rieky. Úrodná pôda nachádzajúca sa v údolí rieky Aras dopĺňa hornatý terén krajiny a poskytuje vynikajúce podmienky pre poľnohospodárstvo. Nadmorská výška Arménska sa výrazne líši, s najnižším bodom na rieke Debed (400 m) a najvyšším v Aragats Lerrnagagat‘ (4 090 m).

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Napriek svojej veľkosti sa Arménsko môže pochváliť malými ložiskami zlata, medi, molybdénu, zinku a bauxitu medzi svojimi prírodnými zdrojmi. Poľnohospodárska pôda krajiny predstavuje 59, 70% jej územia, zatiaľ čo lesy pokrývajú 9, 10%. Podľa odhadov z roku 2012 bolo zavlažovaných 2 740 kilometrov štvorcových, čo podporilo pestovanie rôznych plodín a chov hospodárskych zvierat.

Populácia a urbanizácia

Ako sa odhaduje v júli 2020, počet obyvateľov Arménska predstavuje približne 3 021 324 ľudí, pričom významná koncentrácia je v severnej polovici krajiny. Hlavné mesto Jerevan je srdcom Arménska a žije tu viac ako päťnásobok počtu obyvateľov druhého najväčšieho mesta Gyumri. S mierou mestského obyvateľstva 63,30% v roku 2020 sa Arménsko čoraz viac urbanizuje, čo odráža globálny trend smerom k mestskému životu.

Demografia a spoločnosť

Obyvatelia Arménska sú známi ako Arméni a úradným jazykom je arménčina. Hlavnou mestskou oblasťou Arménska je jeho hlavné mesto Jerevan s odhadovaným počtom obyvateľov 1,086 milióna v roku 2020. Rozloženie obyvateľstva naznačuje uprednostňovanie mestského života, najmä v Jerevane a jeho okolí.

Hospodárstvo a priemysel

Arménska ekonomika je rôznorodá a zahŕňa okrem iného sektory, ako je výroba brandy, baníctvo, spracovanie diamantov a spracovanie potravín. Odvetvie poľnohospodárstva je naďalej životne dôležité, pretože produkuje ovocie, zeleninu a hospodárske zvieratá. Medzi vývozných partnerov Arménska patrí Rusko, Bulharsko, Švajčiarsko a Nemecko, pričom kľúčovým vývozom je meď, surové železo, neželezné kovy a potraviny. Národ dováža predovšetkým z Ruska, Číny a Turecka so zameraním na zemný plyn, ropu, tabakové výrobky a potraviny.

Obchod a infraštruktúra

Pokiaľ ide o infraštruktúru, Arménsko sa môže pochváliť 100% mierou elektrifikácie od roku 2016, čo odráža významný pokrok pri zabezpečovaní prístupu k elektrickej energii pre všetkých svojich obyvateľov. HDP na obyvateľa predstavoval v roku 2017 9 500 dolárov, čo naznačuje ekonomické výzvy a potenciál rastu v krajine.

Kultúra a dedičstvo

Bohaté kultúrne dedičstvo Arménska je dôkazom jeho historického významu a geografickej polohy. Arménsko, ktoré sa nachádza na križovatke rôznych civilizácií, vyvinulo jedinečnú identitu, ktorá spája európske a blízkovýchodné vplyvy. To v kombinácii s malebnou krajinou a historickými pamiatkami robí z Arménska fascinujúcu krajinu, ktorú sa oplatí preskúmať.

Na záver, Arménsko je krajina s hlbokými historickými koreňmi a komplexnou identitou formovanou geografickou polohou, rozmanitou krajinou a živou kultúrou. Napriek svojej malej veľkosti sa Arménsko môže pochváliť významnými prírodnými zdrojmi, strategickou polohou a bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré naďalej zaujme predstavivosť ľudí na celom svete.

Údaje o krajine

Kód krajiny AM
Región Middle East
Povrch 29743 km štvorcový
Pozemný povrch 28203 km štvorcový
Vodná plocha 1540 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 59.70%
Povrch lesa 9.10%
Najnižšia nadmorská výška Debed River 400 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Aragats Lerrnagagat‘ 4,090 m
HDP na obyvateľa $9,500 (2017 est.)