Objavovanie Britských Panenských ostrovov: Karibský klenot

Zavedenie

Uhniezdený v srdci Karibiku, medzi podmanivými vodami Karibského mora a severného Atlantického oceánu, východne od Portorika, leží nedotknutá zbierka ostrovov známych ako Britské Panenské ostrovy (BVI). Toto britské zámorské územie sa skladá z približne 60 tropických ostrovov a cays, čo z neho robí poprednú destináciu pre turistov, ktorí hľadajú idylický únik. S rozlohou 151 kilometrov štvorcových ponúkajú tieto ostrovy zmes krásnej koralovej krajiny a členitého sopečného terénu sprevádzaného pobrežím, ktoré sa tiahne približne 80 kilometrov.

Geografia a podnebie

Geografia Britských Panenských ostrovov predstavuje fascinujúci kontrast. Zatiaľ čo koralové ostrovy sú relatívne ploché, ponúkajú pokojné pláže a krištáľovo čisté vody, sopečné ostrovy sa môžu pochváliť strmým a kopcovitým terénom, ktorý poskytuje úchvatné výhľady a dobrodružné turistické chodníky. Najvyšším bodom medzi týmito ostrovmi je Mount Sage, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 521 metrov nad morom. Tejto rozmanitosti krajiny zodpovedá subtropické podnebie BVI, ktoré sa vyznačuje vlhkosťou a miernymi teplotami vďaka všadeprítomným obchodným vetrom.

Prírodné a ľudské zdroje

Prírodné zdroje

Britské Panenské ostrovy nie sú bohaté na prírodné zdroje v tradičnom zmysle. Avšak to, čo im chýba v nerastnom bohatstve, viac než kompenzujú svojím príjemným podnebím a lákavými plážami, ktoré sa stali základným kameňom prosperujúceho cestovného ruchu na území. Približne 46,70% pôdy je určených na poľnohospodárstvo, pričom ďalších 24,30% pokrývajú lesy, čo prispieva k bujným a rozmanitým ekosystémom ostrovov.

Populácia a rozvoj

S odhadovaným počtom obyvateľov 37 381 k júlu 2020 hostia Britské Panenské ostrovy pomerne rovnomerné rozdelenie obyvateľov na hlavných ostrovoch vrátane Tortoly, Anegady, Virgin Gorda a Jost Van Dyke. Angličtina je úradným jazykom, ktorý odráža britské dedičstvo územia, zatiaľ čo hlavné mesto Road Town slúži ako kultúrne a ekonomické centrum. Mestské obyvateľstvo predstavuje približne 48, 50%, čo naznačuje vyvážené rozloženie medzi mestskými a vidieckymi životnými priestormi.

Hospodárstvo

Hospodárstvo Britských Panenských ostrovov je mnohostranné, pričom hlavným odvetvím je cestovný ruch. Pôvab plachtenia, potápania a všeobecná príťažlivosť dovolenky na pláži priťahujú návštevníkov z celého sveta. Okrem toho si územie vybudovalo povesť ľahkého priemyslu, stavebníctva a výroby rumu a betónových blokov. Sektor finančných služieb, najmä offshore bankovníctvo, tiež zohráva významnú úlohu v ekonomickej štruktúre BVI. Poľnohospodárstvo zostáva súčasťou hospodárstva ostrovov, aj keď v menšej miere, so zameraním na pestovanie ovocia a zeleniny spolu s hospodárskymi zvieratami, hydinou a rybolovom.

Pokiaľ ide o medzinárodný obchod, BVI vyváža produkty, ako je rum, čerstvé ryby, ovocie, zvieratá a stavebné agregáty, ako je štrk a piesok. Ostrovy závisia od dovozu stavebných materiálov, automobilov, potravín a strojov, aby podporili ich rozvoj a udržali potreby miestneho obyvateľstva aj odvetvia cestovného ruchu.

Infraštruktúra a HDP

Zatiaľ čo konkrétne údaje o miere elektrifikácie nie sú ľahko dostupné, je jasné, že Britské Panenské ostrovy investovali do infraštruktúry na podporu svojich obyvateľov aj prosperujúceho cestovného ruchu. Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa sa v roku 2017 odhadoval na 34 200 dolárov, čo odráža relatívne vysokú životnú úroveň a úspešné využívanie obmedzených prírodných zdrojov územia.

Záver

Britské Panenské ostrovy sú svedectvom krásy a odolnosti Karibiku. Od ich ohromujúcej krajiny a bohatého kultúrneho dedičstva až po ich dynamickú ekonomiku a príjemné komunity, BVI ponúka jedinečnú zmes príležitostí na prieskum, relaxáciu a investície. Či už vás láka volanie kopcov alebo pôvab azúrových vĺn, Britské Panenské ostrovy sľubujú nezabudnuteľný zážitok v jednom z najkrajších prostredí na svete.

Údaje o krajine

Kód krajiny VI
Región Central America
Povrch 151 km štvorcový
Pozemný povrch 151 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 46.70%
Povrch lesa 24.30%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mount Sage 521 m
HDP na obyvateľa $34,200 (2017 est.)