Objavovanie Gambie: skrytý klenot Afriky

Geografické zázraky a podnebie

Gambia, štíhly kúsok raja zasadený do západnej Afriky, má jedinečnú polohu, pretože hraničí so severným Atlantickým oceánom a Senegalom. S kompaktnou plochou len 11 300 km štvorcových pozoruhodne dokáže ponúknuť rozmanitú ekologickú stopu, ktorá zahŕňa 10 120 km štvorcových pôdy a ďalších 1 180 km štvorcových vody. Charakteristickou črtou krajiny je jej 749 km hranica so Senegalom, ktorá ju obklopuje z troch strán, zatiaľ čo skromné 80 km pobrežie ju spája s rozsiahlym Atlantikom.

Klimatické podmienky v Gambii stelesňujú tropické; kde od júna do novembra sa pôda kúpa v daždi a prechádza do chladnejšieho a suchého obdobia, ktoré trvá od novembra do mája. Terén je v podstate záplavová nížina rieky Gambia, ohraničená nízkymi kopcami, vytvárajúca výškové spektrum, ktoré klesá do Atlantického oceánu na úrovni mora a vrcholí v nepomenovanej nadmorskej výške iba 53 m. Táto topografia podporuje bohatú tapisériu flóry a fauny, čo prispieva k jej prirodzenému pôvabu.

Prírodný a ľudský poklad

Prírodné zdroje Gambie sú rozmanité a životne dôležité pre jej hospodárstvo. Pokladnica zahŕňa okrem iného ryby, íl, kremičitý piesok, titán (rutil a ilmenit), cín, zirkón. Jeho využívanie pôdy odráža poľnohospodársku dominanciu, pričom 56, 10% sa venuje poľnohospodárstvu a 43, 90% pokrývajú lesy. Napriek tomu, že je jednou z najmenších krajín Afriky, efektívne využíva svoje aktíva s odhadovaným počtom 50 kilometrov štvorcových zavlažovanej pôdy od roku 2012.

Bližší pohľad na demografické rozloženie odhaľuje osady rozprestierajúce sa pozdĺž rieky Gambie. Hlavné mesto Banjul spolu s najväčším mestom Serekunda kotví obyvateľstvo pozdĺž atlantického pobrežia. V júli 2020 bola odhadovaná populácia približne 2 173 999 Gambijčanov, pričom podľa odhadov z roku 2020 žilo v mestskom prostredí významných 62,60%.

Ekonomické prostredie

Chrbtica ekonomiky Gambie spočíva v poľnohospodárstve, využívaní ryže, prosa, ciroku, arašidov, kukurice, sezamu, manioku, palmových jadier a hospodárskych zvierat, ako je hovädzí dobytok, ovce a kozy. Tento sektor nielen živí národ, ale tiež kladie základy pre svoje priemyselné odvetvia, ktoré sa sústreďujú okolo arašidov, rýb, koží, cestovného ruchu, nápojov a ďalších.

Obchodné vzťahy osvetľujú hospodárske záväzky krajiny, pričom hlavný vývoz zahŕňa arašidové výrobky, ryby, bavlnené vlákna a palmové jadrá. Je pozoruhodné, že Guinea-Bissau, Vietnam, Senegal a Mali patria medzi najväčších príjemcov tohto vývozu. Na druhej strane, Gambia dováža prevažne z Pobrežia Slonoviny, Brazílie, Španielska, Číny, Ruska, Holandska a Indie so zameraním na potraviny, výrobky, palivo, stroje a dopravné zariadenia.

Výzvy a príležitosti

Napriek svojej živej kultúre a ekonomickému úsiliu Gambia zápasí s výzvami, ako je elektrifikácia svojho obyvateľstva, pričom približne 1 milión jednotlivcov je od roku 2017 stále bez elektriny. Jeho HDP na obyvateľa vo výške 2 600 dolárov v tom istom roku však signalizuje odolnú ekonomiku pripravenú na rast.

Záver

Gambia so svojou malebnou krajinou, tropickým podnebím a rozmanitými prírodnými zdrojmi má v západnej Afrike jedinečné postavenie. Jej záväzok voči poľnohospodárstvu a obchodu, spolu s duchom svojho ľudu, podčiarkuje národ zrelý na potenciál. Keďže Gambia pokračuje vo svojej ceste k hospodárskemu rozvoju a udržateľnosti, jej príbeh zostáva presvedčivým svedectvom odolnosti a bohatej tapisérie africkej rozmanitosti.

Údaje o krajine

Kód krajiny GA
Región Africa
Povrch 11300 km štvorcový
Pozemný povrch 10120 km štvorcový
Vodná plocha 1180 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 56.10%
Povrch lesa 43.90%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky unnamed elevation 53 m
HDP na obyvateľa $2,600 (2017 est.)