Objavovanie Iraku: krajina historického bohatstva a prírodných krás

Irak zaberá pozemný most, ktorý spája Áziu s Blízkym východom, je krajinou s hlbokými historickými koreňmi a množstvom prírodných zdrojov. Jeho strategická poloha, hraničiaca s Perzským zálivom a zasadená medzi Iránom a Kuvajtom, zohrala kľúčovú úlohu v jeho histórii a vývoji. S celkovou rozlohou 438 317 kilometrov štvorcových sa môže pochváliť rozmanitým terénom, ktorý siaha od púštnych plání až po horské oblasti, čo z neho robí krajinu pozoruhodných kontrastov.

Geografia a podnebie

Prevažnú väčšinu irackej krajiny tvoria široké pláne s trstinovými močiarmi pozdĺž iránskej hranice na juhu, ktoré vytvárajú veľké zaplavené oblasti. Hranice krajiny sa tiahnu 3 809 km a dotýkajú sa Iránu, Jordánska, Kuvajtu, Saudskej Arábie, Sýrie a Turecka. Napriek prevažne púštnemu podnebiu zažívajú severné hornaté oblasti pozdĺž iránskych a tureckých hraníc chladné zimy s ťažkým snežením, ktoré niekedy vedie k rozsiahlym záplavám v strednom a južnom Iraku počas skorej jari.

S pobrežím pozdĺž Perzského zálivu len 58 km je prístup Iraku k námorným trasám obmedzený, ale strategicky dôležitý. Najvyšší vrchol krajiny, Cheekha Dar, stojí vo výške 3 611 m, čo ilustruje geografickú rozmanitosť, ktorá siaha od hladiny mora až po týčiace sa hory.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Irak je požehnaný bohatými prírodnými zdrojmi, najmä ropou a zemným plynom, ktoré tvoria chrbtovú kosť jeho hospodárstva. Fosfáty a síra sú tiež významné. Model využívania pôdy odhaľuje krajinu, ktorá má záujem rozvíjať svoj poľnohospodársky potenciál; 18,10 % jej pôdy je určených na poľnohospodárstvo, pričom obilniny ako pšenica a jačmeň sú rozhodujúce, spolu s datľami a zeleninou. Lesná pôda predstavuje iba 1, 90%, čo odráža suché podnebie krajiny.

Hospodárenie s vodnými zdrojmi, najmä prostredníctvom zavlažovania, zohráva rozhodujúcu úlohu pri podpore poľnohospodárstva, pričom sa odhaduje, že od roku 2012 sa zavlažuje 35 250 kilometrov štvorcových pôdy. Je to nevyhnutné v krajine, kde terén a podnebie predstavujú významné výzvy pre kultiváciu.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 sa počet obyvateľov Iraku odhadoval na 38 872 655, pričom významná koncentrácia bola v mestských oblastiach. Približne 70, 90% obyvateľstva žije v mestách, vrátane hlavného mesta Bagdad, ktoré je najľudnatejším mestom s viac ako 7 miliónmi obyvateľov. Medzi ďalšie hlavné mestské oblasti patria Mosul, Basra, Kirkúk, Najaf a Erbil – každá prispieva k štruktúre rozmanitej irackej spoločnosti. Distribúcia ľudí je do značnej miery ovplyvnená dostupnosťou vody a ornej pôdy, čo vedie k hustým osadám pozdĺž riek Tigris a Eufrat.

Hospodárstvo a priemysel

Napriek výzvam vykazuje iracká ekonomika známky rastu a diverzifikácie. Dominantné postavenie ropy vo vývoze nemožno zveličovať, keďže ropa predstavuje 99 % vývozných produktov. Vláda sa však snaží rozšíriť ekonomickú základňu prostredníctvom priemyselných odvetví, ako sú chemikálie, textil, koža, stavebné materiály, spracovanie potravín, hnojív a kovovýroba / spracovanie.

Poľnohospodárstvo tiež zostáva kľúčovým odvetvím, ktoré prispieva nielen k domácim dodávkam potravín, ale aj k zamestnanosti. Medzinárodné obchodné vzťahy odrážajú závislosť Iraku od jeho prírodných zdrojov, pričom India, Čína a Spojené štáty sú kľúčovými vývoznými partnermi.

Na strane dovozu sú Turecko a Čína významnými partnermi, ktorí poskytujú potraviny, lieky a priemyselný tovar. Tieto vzťahy zdôrazňujú integráciu Iraku do svetového hospodárstva napriek prekážkam, ktorým čelí.

Tešíme

S bohatým kultúrnym dedičstvom a obrovskými prírodnými zdrojmi stojí Irak na križovatke medzi svojím historickým dedičstvom a ambíciami do budúcnosti. Pretrvávajú problémy, najmä pokiaľ ide o rozvoj infraštruktúry a politickú stabilitu. Strategický význam krajiny, regionálny aj globálny, však naďalej ponúka príležitosti na rast a rozvoj.

Keďže Irak pokračuje na svojej ceste k obnove a omladeniu, jeho zmes historického významu a prírodného bohatstva zostáva základným kameňom jeho identity. Vďaka sústredenému úsiliu o trvalo udržateľný rozvoj a sociálnu súdržnosť môže Irak využiť svoje aktíva na vytvorenie sľubnej budúcnosti pre svojich obyvateľov.

Údaje o krajine

Kód krajiny IZ
Región Middle East
Povrch 438317 km štvorcový
Pozemný povrch 437367 km štvorcový
Vodná plocha 950 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 18.10%
Povrch lesa 1.90%
Najnižšia nadmorská výška Persian Gulf 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Cheekha Dar (Kurdish for „Black Tent“) 3,611 m
HDP na obyvateľa $16,700 (2017 est.)