Objavovanie Iránu: krajina starovekého bohatstva a moderných kontrastov

Uhniezdený v srdci Blízkeho východu, Irán je krajina, ktorá premosťuje staroveký svet s modernou civilizáciou. Jeho strategická poloha, hraničiaca s Ománskym zálivom, Perzským zálivom a Kaspickým morom, medzi Irakom a Pakistanom, z neho po stáročia urobila ústredné centrum kultúrnej a ekonomickej výmeny. Iránsky terén s rozlohou 1 648 195 km² je rovnako rozmanitý ako jeho história, s členitými, horskými okrajmi, vysokými centrálnymi panvami s púšťami a horami a malými, nesúvislými rovinami pozdĺž oboch pobreží.

Geografické zázraky a podnebie

Rozsiahla krajina krajiny je prevažne suchá alebo semiaridná, napriek tomu sa mení na subtropickú oázu pozdĺž kaspického pobrežia. Prírodné krásy Iránu siahajú od najnižšieho bodu nadmorskej výšky pri Kaspickom mori (-28 m) až po týčiace sa výšky Kuh-e Damavand (5 625 m), najvyššieho vrcholu Iránu. S pobrežím tiahnucim sa 2 440 km má národ bohatú škálu prírodných zdrojov vrátane ropy, zemného plynu, uhlia a rôznych minerálov.

Hospodárstvo a zdroje

Poľnohospodárstvo hrá významnú úlohu v iránskej ekonomike, využíva 30, 10% pôdy, s výrobkami od pšenice a ryže až po exotické ovocie, orechy a luxusný kaviár. Priemyselné odvetvia krajiny sú rovnako rozmanité a zahŕňajú okrem iného ropu, petrochemikálie, textil a spracovanie potravín. Ekonomické prostredie Iránu je ďalej formované jeho obchodnými vzťahmi, najmä s Čínou, Indiou a Južnou Kóreou, ktoré vyvážajú predovšetkým ropu spolu s chemickými a petrochemickými produktmi, ovocím, orechmi a kobercami.

Spoločnosť a obyvateľstvo

V júli 2020 sa počet obyvateľov Iránu odhadoval na 84 923 314, pričom významná väčšina žila v mestských oblastiach. Teherán, pulzujúce hlavné mesto, vedie s viac ako 9 miliónmi obyvateľov, po ktorom nasledujú ďalšie veľké mestá ako Mašhad a Isfahán. Iránska spoločnosť sa pýši hlboko zakorenenou kultúrou a dedičstvom, ktoré sa odráža v úradnom jazyku, perzskej perzštine a množstve historických a kultúrnych pamiatok po celej krajine.

Urbanizácia a kultúra

So 75, 90% populácie žijúcej v mestských centrách, iránske mestá sú rušné životom a ponúkajú zmes tradičného šarmu a moderného pohodlia. Architektúra, kuchyňa a festivaly krajiny oslavujú bohatú tapisériu kultúrnych vplyvov, ktoré priťahujú návštevníkov z celého sveta. Napriek rýchlej urbanizácii si Irán udržiava úzke spojenie so svojou minulosťou, evidentné v zachovaní jazyka, zvykov a pamiatok.

Výzvy v oblasti životného prostredia a rozvoja

Irán čelí viacerým environmentálnym a rozvojovým výzvam vrátane nedostatku vody, degradácie pôdy a vplyvov zmeny klímy. Prevažne suché podnebie krajiny vyvíja tlak na jej vodné zdroje, čo si vyžaduje značné investície do zavlažovania na udržanie poľnohospodárskej pôdy, ktorá v roku 2012 predstavovala odhadovaných 95 530 kilometrov štvorcových. Okrem toho záväzok Iránu v oblasti elektrifikácie dosiahol kritický míľnik, keď do roku 2016 dosiahol 100% elektrifikáciu svojej celkovej populácie, čím pripravil pôdu pre udržateľný rozvoj v mestskej a vidieckej krajine.

Cesta vpred

Pri pohľade do budúcnosti stojí Irán na križovatke potenciálu a výziev. Bohaté prírodné zdroje národa, rozmanitá ekonomika a kultúrne dedičstvo ponúkajú silný základ pre rast a rozvoj. Riešenie environmentálnych problémov spolu s geopolitickým napätím si však vyžaduje strategickú víziu a spoluprácu na domácej aj medzinárodnej úrovni. Keďže Irán pokračuje v budovaní svojho starodávneho dedičstva, jeho cesta k prosperujúcej budúcnosti zostáva presvedčivým príbehom v zložitej tapisérii Blízkeho východu.

Vývoj Iránu z kolísky civilizácie na moderný štát podčiarkuje jeho odolnosť a prispôsobivosť. Vďaka svojmu strategickému významu, geografickému aj geopolitickému, je krajina pripravená zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní budúcnosti regiónu. Zmes tradície a modernosti spolu s výzvami a príležitosťami, ktoré ležia pred nami, robí z Iránu fascinujúcu krajinu na svetovej scéne.

Údaje o krajine

Kód krajiny IR
Región Middle East
Povrch 1648195 km štvorcový
Pozemný povrch 1531595 km štvorcový
Vodná plocha 116600 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 30.10%
Povrch lesa 6.80%
Najnižšia nadmorská výška Caspian Sea -28 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Kuh-e Damavand 5,625 m
HDP na obyvateľa $20,100 (2017 est.)