Objavovanie Kanady: krajina prírodných zázrakov a ekonomickej prosperity

Geografia a podnebie

Kanada, obrovská krajina nachádzajúca sa v severnej Severnej Amerike, je ohraničená tromi mohutnými oceánmi: severným Atlantickým oceánom na východe, severným Tichým oceánom na západe a ľadovým Severným ľadovým oceánom na severe. Jeho blízkosť k Spojeným štátom je poznačená rozsiahlou pozemnou hranicou 8 893 km, vrátane 2 477 km s Aljaškou. Rozsiahly terén Kanady pokrýva celkovú plochu 9 984 670 km štvorcových, z čoho 9 093 507 km štvorcových je pôda a 891 163 km štvorcových je voda. Tento geografický kolos sa môže pochváliť najdlhším pobrežím na svete, ktoré sa tiahne viac ako 202 080 km.

Podnebie v tejto masívnej krajine sa značne líši, od miernych pásiem na juhu až po subarktické a arktické oblasti na severe. Terén je podobne rôznorodý, charakterizovaný prevažne rovinami, s impozantnými horami na západe a miernymi nížinami na juhovýchode. Najvyšším bodom nadmorskej výšky Kanady je Mount Logan, týčiaci sa vo výške 5 959 m, zatiaľ čo najnižší je Atlantický oceán na úrovni mora.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Kanada je obdarená množstvom prírodných zdrojov, čo z nej robí globálneho lídra v ťažbe a vývoze nerastov, ako je bauxit, železná ruda, nikel, zinok, meď a zlato. Má tiež významné zásoby prvkov vzácnych zemín, potaše, diamantov a striebra. Okrem nerastného bohatstva má Kanada obrovské lesy, voľne žijúce živočíchy a rybolov, spolu s bohatými ložiskami uhlia, ropy, zemného plynu a potenciálu vodnej energie. Poľnohospodárska pôda predstavuje 6, 80% celkovej rozlohy krajiny, pričom lesná pôda pokrýva 34, 10%.

Poľnohospodárstvo a priemysel

Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo, Kanada je hlavným producentom pšenice, jačmeňa, olejnín, tabaku, ovocia a zeleniny. Krajina je tiež známa svojimi mliečnymi výrobkami, rybami a lesnými výrobkami. Priemyselný sektor je veľmi diverzifikovaný a jeho výstupy zahŕňajú dopravné zariadenia, chemikálie, minerály, potravinárske výrobky, výrobky z dreva a papiera, rybie výrobky, ropu a zemný plyn.

Populácia a urbanizácia

S odhadovaným počtom obyvateľov 37 694 085 k júlu 2020 Kanada vykazuje prevažnú väčšinu svojej populácie žijúcej približne 300 km od južnej hranice so Spojenými štátmi. Najhustejšie obývanou provinciou je Ontário, nasleduje Quebec a Britská Kolumbia. Približne 81, 60% Kanaďanov žije v mestských oblastiach, čo zdôrazňuje významný trend smerom k urbanizácii. Medzi hlavné mestské centrá patria Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton a hlavné mesto Ottawa.

Kanadská identita je obohatená o jej dvojité úradné jazyky, angličtinu a francúzštinu, ktoré odrážajú koloniálnu históriu a multikultúrne dedičstvo krajiny. Distribúcia Kanaďanov v blízkosti hraníc USA uľahčuje hospodárske väzby a kultúrne výmeny medzi oboma krajinami a zároveň predstavuje výzvy pri riadení tejto rozsiahlej hranice.

Ekonomické prostredie

Kanada má silnú a diverzifikovanú ekonomiku s HDP na obyvateľa 48 400 dolárov v roku 2017. Spojené štáty zostávajú najväčším obchodným partnerom Kanady, pričom v roku 2017 prijali 76, 4% kanadského vývozu a dodávali 51, 5% svojho dovozu. Čína tiež zohráva významnú úlohu v medzinárodnom obchode Kanady a slúži ako kľúčová vývozná destinácia a hlavný zdroj dovozu.

Exportné portfólio krajiny je široké, zahŕňa motorové vozidlá a diely, priemyselné stroje, lietadlá, telekomunikačné zariadenia a rôzne prírodné zdroje. Dovoz zahŕňa stroje a zariadenia, motorové vozidlá a ich časti, surovú ropu a tovar dlhodobej spotreby. Úplná elektrifikácia kanadskej populácie do roku 2016 podčiarkuje záväzok krajiny k rozvoju infraštruktúry a technologickému pokroku.

Záver

Kanada je dôkazom krásy a štedrosti prírody, ktorú dopĺňa odolná a dynamická ekonomika. Jeho strategická poloha, rozmanité podnebie a bohaté prírodné zdroje formovali národ, ktorý je strážcom environmentálnych pokladov a impozantným hráčom na globálnej ekonomickej scéne. Vďaka svojim pulzujúcim mestám, rozľahlej divočine a inovatívnemu priemyslu Kanada naďalej priťahuje ľudí z celého sveta a ponúka príležitosti na prosperitu, dobrodružstvo a harmonický spôsob života.

Údaje o krajine

Kód krajiny CA
Región North America
Povrch 9984670 km štvorcový
Pozemný povrch 9093507 km štvorcový
Vodná plocha 891163 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 6.80%
Povrch lesa 34.10%
Najnižšia nadmorská výška Atlantic Ocean 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mount Logan 5,959 m
HDP na obyvateľa $48,400 (2017 est.)