Objavovanie Kajmanských ostrovov: Karibský raj

Kajmanské ostrovy, zasadené do trblietavých tyrkysových vôd Karibského mora, tvoria podmanivú skupinu troch ostrovov, ktorá sa nachádza 240 km južne od Kuby a 268 km severozápadne od Jamajky. Toto britské zámorské územie je svetovo presláveným finančným centrom, turistickou destináciou a stelesnením tropickej krásy, ktorá sa rozprestiera na ploche 264 kilometrov štvorcových, úplne na pevnine bez vodných útvarov v rámci hraníc svojho územia.

Položenie krajiny

Jedinečné geografické zloženie Kajmanských ostrovov zahŕňa Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman, z ktorých každý sa môže pochváliť svojím charakteristickým šarmom a atrakciami. Napriek nedostatku rozsiahlych území predstavujú ostrovy podmanivú krajinu, ktorej dominuje nízko položená vápencová základňa obklopená majestátnymi koralovými útesmi. Terén ostrovov má prevažne tento vápencový základ, ktorý prispieva k ohromujúcim podmorským morským scenériám, ktoré priťahujú potápačov z celého sveta.

Podnebie je typicky tropické morské, charakterizované teplými, daždivými letami od mája do októbra, ktoré prechádzajú do chladných, relatívne suchých zím medzi novembrom a aprílom. Toto príjemné podnebie podporuje nielen množstvo prírodných krás, ale podporuje aj rôzne poľnohospodárske činnosti a cestovný ruch.

Hospodárstvo a ľudia

Srdcom Kajmanských ostrovov je podľa odhadov júla 2020 živá populácia približne 61 944 jedincov, prevažne s bydliskom na Grand Cayman. Spoločnosť je taviacim kotlom kultúr, pričom Kajmančania a vysťahovalci žijú v harmónii a prispievajú k rušnej ekonomike ostrovov predovšetkým prostredníctvom cestovného ruchu, bankovníctva, poisťovníctva, financií a stavebníctva.

S pobrežím siahajúcim až do vzdialenosti 160 km nie je prekvapením, že cestovný ruch je kľúčovým pilierom hospodárstva, tesne nasledovaný bankovým sektorom, ktorý ťaží zo štatútu územia ako hlavného offshore finančného centra. Tieto ostrovy zdokonalili umenie pohostinnosti a zabezpečili, aby si návštevníci mohli vychutnať svoje prírodné zdroje – medzi nimi najmä veľkolepé populácie rýb, nedotknuté pláže a priaznivé počasie pre celoročný cestovný ruch.

Poľnohospodárstvo a priemysel

Napriek silnej závislosti od cestovného ruchu a financií si Kajmanské ostrovy udržiavajú skromný poľnohospodársky sektor, ktorý venuje 11, 20% pôdy poľnohospodárstvu a 52, 90% lesom. Miestni obyvatelia pestujú zeleninu a ovocie a chovajú hospodárske zvieratá, vrátane jedinečnej praxe chovu korytnačiek, úsilia zameraného na zachovanie druhov a zároveň prispieva ku kulinárskej tradícii ostrovov.

Priemyselná scéna je poznačená aktivitami, ktoré podporujú cestovný ruch a miestny trh, vrátane výstavby luxusných stredísk, bankových zariadení a výroby nábytku a stavebných materiálov. Hoci sú vývozné aktivity obmedzené, zahŕňajú najmä výrobky z korytnačiek a rôzne priemyselné spotrebné výrobky, čo dokazuje snahu ostrovov diverzifikovať svoju hospodársku produkciu.

Infraštruktúra a životná úroveň

Je pozoruhodné, že Kajmanské ostrovy sa môžu pochváliť 100% mestskou populáciou, pričom hlavné mesto George Town je hlavnou mestskou oblasťou, ktorá hostí približne 35 000 obyvateľov. Mesto nie je len politickým a ekonomickým centrom, ale odráža aj vysokú životnú úroveň, ktorá je evidentná na ostrovoch, s HDP na obyvateľa odhadovaným na 43 800 dolárov v roku 2004. Takáto prosperita je podporená sofistikovaným systémom infraštruktúry vrátane plne elektrifikovanej krajiny od roku 2016, ktorá zabezpečuje všetkým obyvateľom a podnikom prístup k spoľahlivej elektrickej energii, čím zvyšuje kvalitu života a obchodných operácií na ostrovoch.

Strategická poloha Kajmanských ostrovov spolu s ich očarujúcimi prírodnými krásami ich umiestnila ako vrchol karibského luxusu, ktorý priťahuje turistov aj investorov. Od najvyššieho bodu nadmorskej výšky, iba 50 metrov nad morom na Cayman Brač, až po rušné ulice George Town, Kajmanské ostrovy predstavujú zmes prírodného pôvabu, ekonomickej vitality a kultúrneho bohatstva, čo z nich robí drahocenný karibský klenot.

Údaje o krajine

Kód krajiny CJ
Región Central America
Povrch 264 km štvorcový
Pozemný povrch 264 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 11.20%
Povrch lesa 52.90%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky 1 km SW of The Bluff on Cayman Brac 50 m
HDP na obyvateľa $43,800 (2004 est.)