Objavovanie nádhery Bermúd

Malebné súostrovie Bermudy, klenot v severnom Atlantickom oceáne, je spojením britskej koloniálnej histórie a pokojnej krásy subtropickej prírody. Nachádza sa východne od Južnej Karolíny, táto skupina ostrovov sa rozkladá na ploche 54 kilometrov štvorcových, z ktorých všetky sú pevnina, pretože kvôli ostrovnej povahe neexistujú žiadne vnútrozemské vodné útvary ani hraničné krajiny. S pobrežím, ktoré sa tiahne viac ako 103 kilometrov, sú Bermudy obklopené azúrovým objatím Atlantiku, ktoré ponúka úchvatné výhľady a príjemnú klímu pre návštevníkov aj obyvateľov.

Geografia a podnebie

Bermudy sa môžu pochváliť krajinou zdobenou nízkymi kopcami oddelenými úrodnými depresiami, ktoré vytvárajú terén, ktorý je rovnako rozmanitý ako krásny. Najvyšším bodom na ostrovoch je Town Hill, ktorý dosahuje výšku 79 metrov a poskytuje nádherný výhľad na okolitú morskú rozlohu. Subtropické podnebie ostrovov zabezpečuje mierne a vlhké počasie po celý rok, hoci obyvatelia sa často pripravujú na víchrice a silný vietor bežné v zimných mesiacoch, čo svedčí o dynamickej povahe prostredia Bermúd.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Vápencové útvary a klíma priaznivá pre cestovný ruch patria medzi hlavné prírodné zdroje Bermúd. To podporilo prosperujúce turistické odvetvie, ktoré priťahuje prírodné krásy a teplé, príjemné podnebie. Približne 14, 80% pôdy je určených na poľnohospodárstvo, čo umožňuje pestovanie banánov, zeleniny, citrusových plodov a kvetov spolu s mliečnymi výrobkami a produkciou medu. Lesy pokrývajú 20 % územia a prispievajú k sviežemu zelenému vzhľadu, ktorý zaujme návštevníkov a podporuje miestnu biodiverzitu.

Demografia a kultúra

V júli 2020 bola odhadovaná populácia Bermúd 71 750, pričom rozloženie na ostrovoch je relatívne rovnomerné. Bermuďania, ako sú obyvatelia známi, hovoria prevažne anglicky, čo odráža štatút ostrovov ako britského zámorského územia. Je pozoruhodné, že mestské obyvateľstvo predstavuje 100% celkovej populácie, čo podčiarkuje moderný životný štýl, ktorý je stále v súlade s prírodnými atribútmi ostrovov. Hamilton, hlavné mesto, nie je len administratívnym srdcom, ale aj pulzujúcim centrom, ktoré prezentuje bermudského ducha prostredníctvom svojej kultúry, kuchyne a obchodu.

Život v mestách a hospodárstvo

Hamilton s počtom obyvateľov približne 10 000 od roku 2018 je viac ako politický kapitál; je to záchranné lano ostrovov. Ekonomika Bermúd je robustná, podporovaná piliermi, ako je medzinárodný obchod, cestovný ruch a ľahká výroba. Pozoruhodným aspektom ekonomickej krajiny Bermúd je jej závislosť od reexportu farmaceutík spolu s dovozom oblečenia, paliva, strojov, stavebných materiálov, chemikálií, potravín a živých zvierat hlavne z USA, Južnej Kórey a Kanady.

HDP na obyvateľa na Bermudách sa v roku 2016 odhadoval na 99 400 dolárov, čo je jedna z najvyšších na svete, čo svedčí o prosperujúcej ekonomike ostrovov. Elektrifikácia dosahuje 100% populácie, čo naznačuje dobre rozvinutú infraštruktúru, ktorá podporuje rezidenčný život aj rozvíjajúci sa sektor cestovného ruchu. Medzi hlavných vývozných partnerov Bermúd patrí Jamajka, Luxembursko a Spojené štáty, čo dokazuje rôznorodý a globálny dosah z hľadiska obchodných vzťahov.

Záver

Bermudy so svojou očarujúcou zmesou prírodných krás, historického šarmu a modernej vitality zostávajú jedinečnou destináciou a miestom pobytu v severnom Atlantiku. Ostrovy ponúkajú oddych od zhonu pevninského života a pozývajú všetkých, ktorí navštívia, aby prijali pokoj svojich brehov a teplo svojich ľudí. Ako miesto, kde ekonomika prekvitá spolu s prírodou a tradíciou, sú Bermudy svedectvom rovnováhy – útočiskom pre telo i dušu v dnešnom rýchlo sa meniacom svete.

Údaje o krajine

Kód krajiny BD
Región North America
Povrch 54 km štvorcový
Pozemný povrch 54 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 14.80%
Povrch lesa 20.00%
Najnižšia nadmorská výška n/a
Najvyšší bod nadmorskej výšky Town Hill 79 m
HDP na obyvateľa $99,400 (2016 est.)