Objavovanie Rakúska: klenot v srdci Európy

Rakúsko, zasadené do strednej Európy, s Talianskom a Slovinskom na juhu, je svedectvom prírodných krás, bohatej histórie a kultúrnej živosti. Táto krajina s celkovou rozlohou 83 871 km štvorcových, z ktorých 82 445 km štvorcových je pôda a 1 426 km štvorcových je voda, ponúka rozmanitú krajinu, ktorá siaha od majestátnych Álp až po pokojné jazerá a lesy. Hoci Rakúsko nemá žiadne pobrežie, jeho terén a podnebie z neho robia celoročnú destináciu pre turistov a dôležitý uzol v Európe.

Geografia a podnebie

Rakúsko hraničí s ôsmimi krajinami: Českou republikou, Nemeckom, Maďarskom, Talianskom, Lichtenštajnskom, Slovenskom, Slovinskom a Švajčiarskom, čo predstavuje celkovú hranicu krajiny 2 524 km. Rakúsku krajinu charakterizujú prevažne Alpy na západe a juhu, ktoré poskytujú úchvatné výhľady a útočisko pre nadšencov zimných športov. Naopak, východný a severný okraj krajiny predstavujú prevažne rovinaté alebo mierne svahovité terény.

Podnebie v Rakúsku je rovnako rozmanité ako jeho krajina a ponúka mierne a kontinentálne počasie. Zimy sú vo všeobecnosti chladné s častým dažďom a snehom v nížinách, zatiaľ čo hory zažívajú silnejšie sneženie. Letá sú mierne teplé s občasnými prehánkami, čo z neho robí ideálny čas na turistiku a objavovanie krajiny.

Prírodné zdroje a využívanie pôdy

Rakúsko je požehnané bohatstvom prírodných zdrojov, ako je ropa, uhlie, lignit, drevo, železná ruda, meď, zinok, antimón, magnezit, volfrám, grafit, soľ a významný potenciál vodnej energie. Krajina využíva 38, 40% svojej pôdy na poľnohospodárske účely a má pôsobivé lesné pokrytie 47, 20%. Rakúsko so zameraním na trvalú udržateľnosť a ochranu životného prostredia podporuje zelenú energiu a zodpovedné hospodárenie s pôdou.

Poľnohospodárstvo a priemysel

Rakúsko poľnohospodársky vyrába obilie, zemiaky, víno, ovocie, mliečne výrobky, hovädzí dobytok, ošípané, hydinu, drevo a iné lesnícke produkty. Tieto odvetvia spolu so stavebníctvom, strojmi, vozidlami a dielmi, potravinami, kovmi, chemikáliami, drevom, papierom, elektronikou a cestovným ruchom tvoria chrbtovú kosť rakúskeho hospodárstva. Rôznorodé priemyselné odvetvie odráža silné hospodárske zdravie Rakúska a jeho úlohu významného hráča na európskom trhu.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 bol odhadovaný počet obyvateľov Rakúska 8 859 449, pričom väčšina z nich žila v mestských oblastiach. Len v hlavnom meste Viedeň žije približne 1,93 milióna obyvateľov, ktorí stelesňujú kultúrne a ekonomické srdce krajiny. Rozloženie obyvateľstva sa prikláňa k severným a východným regiónom, kde je topografia prispôsobivejšia mestskému rozvoju.

Urbanizácia je naďalej trendom, pričom od roku 2020 žije v mestách 58, 70% obyvateľstva. Rakúšania sa tešia vysokej kvalite života, podporenej efektívnymi verejnými službami, silným vzdelávacím systémom a výnimočnou zdravotnou starostlivosťou.

Hospodárstvo a obchod

Rakúsko sa môže pochváliť vysokým HDP na obyvateľa vo výške 50 000 dolárov (odhad 2017), čo podčiarkuje prosperujúcu ekonomiku krajiny. Etablovala sa ako kľúčový obchodný partner v Európe a zapojila sa do významných obchodných aktivít s Nemeckom, USA, Talianskom, Švajčiarskom, Francúzskom a Slovenskom. Exportné portfólio krajiny zahŕňa stroje a zariadenia, motorové vozidlá a diely, priemyselný tovar, chemikálie, železo a oceľ a potraviny, zatiaľ čo dovoz sa točí okolo podobných kategórií s dôrazom na vzájomnú závislosť na európskych trhoch.

So 100 % mierou elektrifikácie od roku 2016 podporuje rakúska infraštruktúra priemysel a zabezpečuje prístup k spoľahlivej energii v mestských aj vidieckych oblastiach. Tento úspech odráža záväzok národa k modernizácii a udržateľnosti.

Záver

Kúzlo Rakúska spočíva v zmesi prírodných krás, historického bohatstva a modernej vitality. Od zasnežených vrcholov Álp až po kultúrnu silu Viedne, tento stredoeurópsky národ ponúka jedinečný zážitok, ktorý spája minulosť a súčasnosť. Jeho robustná ekonomika, trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov a pulzujúce mestské centrá robia z Rakúska nielen žiadanú destináciu pre cestovateľov, ale aj model vyváženého rozvoja v Európe.

Údaje o krajine

Kód krajiny AU
Región Europe
Povrch 83871 km štvorcový
Pozemný povrch 82445 km štvorcový
Vodná plocha 1426 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 38.40%
Povrch lesa 47.20%
Najnižšia nadmorská výška Neusiedler See 115 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Grossglockner 3,798 m
HDP na obyvateľa $50,000 (2017 est.)