Pohľad do Azerbajdžanu: zmes prírodných krás, zdrojov a kultúrneho bohatstva

Úvod do Azerbajdžanu

Nachádza sa na križovatke východnej Európy a západnej Ázie, Azerbajdžan je krajina s jedinečnou polohou; geograficky a kultúrne. Nachádza sa v Kaspickom mori, zdieľa hranice s Iránom, Ruskom, Arménskom, Gruzínskom a má malú hranicu s Tureckom. Krajina národa je poznačená kontrastom Kaukazských hôr na severe a rozsiahlych rovín pod hladinou mora. Táto geografická rozmanitosť formuje klímu, vďaka čomu je prevažne suchá a polosuchá.

Geografická rozmanitosť a klíma

Terén Azerbajdžanu je fascinujúcou zmesou prírodných prvkov. Povrch krajiny sa rozprestiera na 86 600 km štvorcových, čo zahŕňa prevažne pôdu (82 629 km štvorcových) a časť vodných útvarov (3 971 km štvorcových). Pozoruhodný Kur-Araz Ovaligi (nížina Kura-Arakov), z veľkej časti pod hladinou mora, vyniká pozdĺž majestátnych Veľkých Kaukazských hôr. Baku, hlavné mesto, je posadené na polostrove Abseron a vyčnieva do Kaspického mora a zdôrazňuje strategický význam a krásu jeho polohy. S podnebím, ktoré smeruje k suchšiemu koncu, krajina zažíva polosuché stepné podmienky, ktoré vytvárajú náročné, ale živé prostredie pre svojich obyvateľov.

Prírodné zdroje a poľnohospodárstvo

Azerbajdžan je bohatý na prírodné zdroje, čo výrazne podporuje jeho hospodárstvo. Množstvo ropy a zemného plynu spolu so železnou rudou, neželeznými kovmi a bauxitom zohráva kľúčovú úlohu v jeho ekonomickej štruktúre. Poľnohospodársky sektor, ktorý pokrýva 57, 60% pôdy, prosperuje s pestovaním ovocia, zeleniny, obilia a najmä bavlny a tabaku. Medzitým prítomnosť lesnej pôdy na úrovni 11, 30% prispieva k ekologickej rozmanitosti krajiny. Táto zmes prírodného bohatstva podporuje celý rad priemyselných odvetví, od ropných produktov a ocele až po textil, čím podporuje domáci rast aj vývoz.

Ekonomické prostredie

Azerbajdžanská ekonomika je silne naklonená smerom k rope a plynu, ktoré tvoria zhruba 90% jeho exportných produktov. Krajina slúži ako kľúčový článok v dodávateľskom reťazci energie do Európy a mimo nej, pričom Taliansko a Turecko sú významnými vývoznými partnermi. Nejde však len o uhľovodíky. Azerbajdžan postupne diverzifikuje svoju hospodársku základňu vrátane poľnohospodárskych a výrobných odvetví, aby pripravil pôdu pre trvalo udržateľný rozvoj. S HDP na obyvateľa odhadovaným na 17 500 dolárov v roku 2017 je národ na trajektórii smerom k zvýšeniu životnej úrovne svojich ľudí.

Populácia a urbanizácia

V júli 2020 predstavoval počet obyvateľov Azerbajdžanu odhadovaných 10 205 810, čo predstavuje mierny demografický rozsah. Miera urbanizácie sa dotýka 56, 40%, pričom Baku býva hlavnou časťou tohto mestského obyvateľstva. Samotné hlavné mesto sa môže pochváliť približne 2, 341 miliónmi obyvateľov, čo sa prejavuje ako politické a kultúrne centrum krajiny. Hustota obyvateľstva vrcholí okolo Baku a rozptyľuje sa ľahšie po celej krajine, čo predstavuje vyvážené rozšírenie osád uprostred rozmanitej krajiny Azerbajdžanu.

Kultúra a jazyky

Kultúrna štruktúra Azerbajdžanu je tkaná bohatými vláknami histórie a tradície. Azerbajdžančina, tiež známa ako Azeri, je úradným jazykom, ktorý tvorí kľúčovú súčasť národnej identity. Strategická poloha krajiny ju naplnila tapisériou vplyvov, od perzskej po ruskú a osmanskú, čím vytvorila výrazné kultúrne zlúčenie. Azerbajdžanský ľud, známy svojou pohostinnosťou, oslavuje svoje dedičstvo prostredníctvom hudby, tanca a kuchyne a ponúka príjemný pohľad na svoj spôsob života.

Záver

Azerbajdžan so svojou kontrastnou krajinou, cennými prírodnými zdrojmi a živou kultúrou je krajinou, ktorá ponúka oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Jeho hospodárska závislosť od ropy a plynu je vyvážená úsilím o diverzifikáciu s cieľom dosiahnuť udržateľnú a prosperujúcu budúcnosť. Keďže Azerbajdžan pokračuje vo svojej ceste na globálnej scéne, jeho zmes modernosti a tradície spolu s jeho strategickou geopolitickou polohou z neho robí významného hráča v regióne. Ohnivá zem, ako sa s láskou nazýva, zostáva svedectvom odolnosti, krásy a sútoku kultúr a sľubuje svetlú budúcnosť.

Údaje o krajine

Kód krajiny AJ
Región Middle East
Povrch 86600 km štvorcový
Pozemný povrch 82629 km štvorcový
Vodná plocha 3971 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 57.60%
Povrch lesa 11.30%
Najnižšia nadmorská výška Caspian Sea -28 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Bazarduzu Dagi 4,466 m
HDP na obyvateľa $17,500 (2017 est.)