Objavovanie Gruzínska: klenot na križovatke Európy a Ázie

Geografická nádhera a strategická poloha

Gruzínsko, zasadené do juhozápadnej Ázie a ležiace na brehu Čierneho mora medzi Tureckom a Ruskom, sa rozprestiera na skromnej ploche približne 69 700 kilometrov štvorcových. Napriek svojej relatívne malej veľkosti je poloha krajiny pozoruhodne strategická – hraničí s Arménskom, Azerbajdžanom, Ruskom a Tureckom, so zmesou terénov, ktoré siahajú od Veľkých Kaukazských hôr na severe až po Malý Kaukaz na juhu. Národ sa jedinečne umiestňuje ako súčasť Európy a spája naratív, že patrí nielen geograficky, ale aj kultúrne a historicky k európskemu kontinentu. Tento geopolitický postoj situuje Gruzínsko na fascinujúcu križovatku, čo z neho robí križovatku kultúr, histórie a geopolitiky uprostred Európy, Blízkeho východu alebo oboch.

Podnebie, terén a prírodné krásy

Gruzínske podnebie odzrkadľuje jeho rozmanitú krajinu a ponúka teplé a príjemné počasie, pričom regióny pozdĺž pobrežia Čierneho mora sa tešia stredomorskému podnebiu. Terén krajiny je prevažne hornatý, s majestátnymi Veľkými Kaukazskými horami na severe a pokojnými Malými Kaukazmi na juhu. Medzi týmito pohoriami leží Kolkhet’is Dablobi (Kolkhhidská nížina), ktorá sa otvára do Čierneho mora a ponúka úrodnú pôdu v záplavových oblastiach údolia riek, obzvlášť pozoruhodná okolo povodia rieky Mtkvari na východe. Najvyšší bod nadmorskej výšky Gruzínska, Mt’a Shkhara, sa týči vo výške 5 193 metrov, čo dramaticky kontrastuje s najnižším bodom na úrovni Čierneho mora.

Bujné zdroje a prekvitajúce poľnohospodárstvo

Gruzínsko, bohaté na prírodné zdroje, sa môže pochváliť drevom, hydroenergetickým potenciálom a ložiskami mangánu, železnej rudy a medi s menším množstvom uhlia a ropy. Pobrežné podnebie a úrodná pôda prispievajú k pestovaniu čaju a citrusov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou poľnohospodárskej produkcie Gruzínska spolu s hroznom, lieskovými orechmi a zeleninou. Približne 35, 50% pôdy krajiny je určených na poľnohospodárstvo, pričom lesy pokrývajú ďalších 39, 40%, čím sa Gruzínsko stáva zeleným útočiskom. Zavlažovacie postupy, zdokonaľované po stáročia, podporujú pestovanie na približne 4 330 kilometroch štvorcových (od roku 2012), čím zvyšujú poľnohospodársku produktivitu krajiny.

Populačná dynamika a urbanizácia

S odhadovanou populáciou približne 3 997 000 v roku 2019 vykazuje Gruzínsko výrazný príklon k urbanizácii, pričom približne 59, 50% jeho obyvateľov žije v mestských oblastiach do roku 2020. Hlavné mesto Tbilisi, ktoré ukrýva približne 1, 078 milióna obyvateľov, stojí ako primárna mestská aglomerácia, ktorá stelesňuje historické, kultúrne a politické srdce národa. Ďalšie mestské oblasti prerušujú pobrežie Čierneho mora, pričom Bat’umi patrí medzi najväčšie, čo dokazuje prispôsobivosť a odolnosť Gruzínska z hľadiska modelov osídlenia, pričom sa sústreďuje na regióny, ktoré maximalizujú prístup k zdrojom, obchodu a komunikácii.

Ekonomický prehľad: priemysel, poľnohospodárstvo a obchod

Gruzínska ekonomika je rôznorodá a zahŕňa sektory od výroby ocele, obrábacích strojov a elektrických spotrebičov až po ťažbu mangánu, medi a zlata. Chemický priemysel, výrobky z dreva a renomované gruzínske víno tiež významne prispievajú k priemyselnému prostrediu. Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo, Gruzínsko je známe svojimi citrusmi, hroznom, čajom, lieskovými orechmi a zeleninou spolu s prosperujúcim sektorom chovu hospodárskych zvierat.

Kľúčovým aspektom sú obchodné vzťahy, pričom kľúčovými partnermi sú Rusko, Azerbajdžan, Turecko, Arménsko, Čína, Bulharsko a Ukrajina. Exportné produkty zahŕňajú hlavne vozidlá, ferozliatiny, hnojivá, orechy, kovový šrot, zlaté a medené rudy. Naopak, dovoz pozostáva predovšetkým z palív, vozidiel, strojov, obilia, potravín a liečiv, čo zdôrazňuje diverzifikované obchodné portfólio, ktoré udržiava rovnováhu ekonomickej závislosti so susednými krajinami a mimo nich.

Infraštruktúra a rozvoj

Pohľad na rozvoj gruzínskej infraštruktúry odhaľuje pôsobivú mieru elektrifikácie a do roku 2016 dosiahne plné pokrytie celkovej populácie. Tento úspech podčiarkuje záväzok krajiny zabezpečiť prístup k základným službám a položiť základy pre širší sociálny a hospodársky rozvoj. HDP na obyvateľa, ktorý v roku 2017 predstavoval 10 700 USD, odráža prebiehajúcu cestu k rastu a prosperite a zahŕňa výzvy a príležitosti spojené s vyvážením tradície a modernizácie v rýchlo sa vyvíjajúcom globálnom kontexte.

Záver

Gruzínsko je krajina bohatých kontrastov a hlbokého dedičstva, ktorá sa rozprestiera na hranici medzi Európou a Áziou a stelesňuje jedinečnú syntézu kultúr, krajiny a histórie. Vďaka svojej strategickej polohe, rozmanitej klíme a bohatým prírodným zdrojom Gruzínsko pokračuje v budovaní svojej identity na globálnej scéne a ponúka lekcie o odolnosti, adaptácii a trvalom pôvabe civilizácie križovatky.

Údaje o krajine

Kód krajiny GG
Región Middle East
Povrch 69700 km štvorcový
Pozemný povrch 69700 km štvorcový
Vodná plocha 0 km štvorcový
Poľnohospodárska plocha 35.50%
Povrch lesa 39.40%
Najnižšia nadmorská výška Black Sea 0 m
Najvyšší bod nadmorskej výšky Mt’a Shkhara 5,193 m
HDP na obyvateľa $10,700 (2017 est.)